Inwentaryzacja dzików

paź 21, 2016 | Aktualności

W dniach 20-25 października na polecenie Ministra Środowiska trwa liczenie dzików we wszystkich nadleśnictwach całego kraju. Proces ten wspomaga Ministerstwo Rolnictwa oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma to na celu zbadanie liczebności i zagęszczenia dzików na danym terenie, a wyniki mają być przedłożone do 6 listopada 2016 roku.

Inwentaryzacja jest przeprowadzana prze pracowników nadleśnictwa, koła łowieckie oraz wspomagana przez przedstawicieli innych instytucji takich jak: ODR, Urząd Gminy.

Badanie liczebności dzików związane jest ze wzrastającym zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

Afrykański pomór świń (ASF) jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową świń domowych i dzików. Choroba nie jest groźna dla człowieka, ponieważ ludzie nie zarażają się wirusem ASF. Wystąpienie pomoru świń może być jednak przyczyną poważnych strat ekonomicznych, związanych z padnięciami zwierząt, wypłatami odszkodowań, kosztami zwalczania, a przede wszystkim, z wstrzymaniem obrotu oraz eksportu świń i wieprzowiny.

Leśnicy apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ zwierzyna łowna, może w tym czasie (także w ciągu dnia) nagle wbiec na drogę, stanowiąc bardzo duże zagrożenie dla podróżujących. Dotyczy to również osób wybierających się do lasu.

Robert Sobolewski

Odsłony : 302
Skip to content