Jesienne barwy w Szepietowie

paź 10, 2016 | Aktualności

Przez dwa dni można było zapoznać się z ofertą wystawienniczą XXIII Targów Ogrodniczych „Jesień w sadzie i ogrodzie” i IV Targów Leśnych „Las i My”. Tereny wystawowe Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Agroarena w dniach 8 i 9 października przeżywały istne oblężenie miłośników zieleni, ogrodników, sadowników oraz leśników. W jednym miejscu i czasie można było przygotować się na jesień w sadzie, ogrodzie i lesie. Na zwiedzających czekała moc atrakcji, m.in.: ciekawe pokazy, maszyny leśne w akcji, konkursy, występy zespołów artystycznych i bogata oferta wystawiennicza.

Jesienne porządki w ogrodzie

Sezon ogrodniczy dobiega końca, październik to czas na wykonanie wielu prac koniecznych do przygotowania ogrodu i roślin do zimowego spoczynku. Odwiedzający targi mogli dobrać odpowiednie gatunki, obejrzeć i kupić materiał szkółkarski oraz dowiedzieć się jak zadbać o rośliny przed zimą. Kupujący byli konkretni, szukali nasadzeń do uzupełnienia swoich kolekcji, szukali tzw. perełek ogrodniczych, interesowali się nowymi odmianami. Wielu zwiedzających opuszczało Targi z drzewkami i krzewami gotowymi do uświetnienia przydomowej strefy zieleni.

Otwarcie

Uroczyste otwarcie targów

teren8

teren3

teren4

ProjOgr

Wszyscy zainteresowani projektowaniem ogrodu przydomowego mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu Izabeli Targ z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Jak co roku podczas Targów Ogrodniczych wybrano hit i najatrakcyjniejsze stoiska. Za hit komisja uznała drzewka owocujące w pojemnikach z gospodarstwa sadowniczo-szkółkarskiego Jakuba Gursztyna z miejscowości Prętki pod Braniewem (woj. warmińsko-mazurskie). Najatrakcyjniejsze stoisko przygotowali Halina i Robert Morzy z Siemiatycz, a najbogatszą ofertę targową zaoferowali Bożena i Andrzej Karczewscy z Kurowa (woj. lubelskie).

HIT

hity

 

Zrównoważona gospodarka leśna

Podczas tegorocznych targów leśnych można było poznać aktualne trendy i nowości związane z rynkiem drzewnym oraz gospodarką leśną. Wystawcy zaprezentowali szereg maszyn do pozyskiwania i przeróbki drzewa. Nie zabrakło ciekawych pokazów, m.in.: maszyn wielooperacyjnych, artystycznego rzeźbienia pilarką spalinową, sokolnictwa, sygnalistów myśliwskich, kaletnictwa czy survivalu. Pokaz

DSC 6578

sygnaliści

Kaletnictwo

Pokaz2

pokaz1

SztafetaD

hit3

Zorganizowana sztafeta drwali propagowała bezpieczną pracę w lesie. Najlepszy okazał się Adam Bobel, II miejsce zajął Grzegorz Radziszewski, a trzeci był Mieczysław Zalewski.

Kon PuszBiał

Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja o tematyce Puszczy Białowieskiej pn. „ Puszcza Białowieska – prawdy i mity”.

hity2

Tradycyjnie wybrano hit targów leśnych. Najlepszy okazał się Sadmasz z Wielopola. Dodatkowe wyróżnienia otrzymał Pozlift z Poznania i Hydrofast z Białegostoku.

Bogata oferta wystawiennicza i doradztwo

Jak zawsze największą grupę wystawców stanowili ogrodnicy, ale na targach zaprezentowało się również wielu rękodzielników ze swoimi wyrobami. Kupujący przebierali w wiklinowych koszach, szydełkowych serwetach i wyrobach z drewna. Na stoiskach z produktami regionalnymi każdy znalazł coś smacznego. Nie zawiedli również pszczelarze. Wartościowe miody z podlaskich pasiek będą jak znalazł na zimę.

Zainteresowani mogli uzyskać porady specjalistów, m.in.: doradców PODR w Szepietowie, ARiMR, ARR, KRUS.

króliki

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających była wystawa królików rasowych i drobiu ozdobnego oraz towarzyszące jej warsztaty z zakresu hodowli i oceny fenotypu królików. W szkoleniu udział wzięło 59 hodowców królików. Warsztaty zakończyły się egzaminem, do którego przystąpiło 22 hodowców. Komisja pracowała w składzie: Grzegorz Otulakowski, Tadeusz Kwiatkowski z Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt oraz Tadeusz Kruszewski z PODR Szepietowo.

Kalina

orkiestra

Na scenie nie zabrakło również występów. W sobotę zaprezentował się zespół folklorystyczny „Kalina” z Żurobic. Natomiast w niedzielę można było podziwiać orkiestrę dętą Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie.

Targi ogrodnicze i leśne zamknęły tegoroczny kalendarz imprez Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Na kolejne targi zapraszamy już wiosną – 22-23 kwietnia 2017 roku.

Agnieszka Zawistowska

PODR Szepietowo

fot. W. Cieszkowska, R. Korczak

Odsłony : 269
Skip to content