Słoneczna niedziela za nami!

wrz 11, 2016 | Aktualności

Bogata kolekcja mieszańców kukurydzy, 136 odmian z ponad 20 firm, nowoczesne maszyny, pokazy zbioru kukurydzy, wykłady i liczne konkursy sprawiły, że 11 września 2016 r. pola doświadczalne w Szepietowie odwiedziły tłumy. Odbył się piętnasty Podlaski Dzień Kukurydzy. To największe wydarzenie w województwie podlaskim skierowane do plantatorów i miłośników kukurydzy. Imprezę zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy.

Kukurydza to popularna i ważna roślina w podlaskich gospodarstwach, jej uprawa gwarantuje uzyskanie wartościowej paszy i wysokich wyników w produkcji mleka. Wrześniowe spotkania przy poletkach kukurydzy pomagają rolnikom w jej uprawie, produkcji i wykorzystaniu. Jak zwykle, dla odwiedzających przygotowaliśmy wiele atrakcji i niezbędnych informacji nt. nowoczesnej technologii produkcji kukurydzy.

DSC07790

DSC07904

DSC07871

Bogactwo odmian i ciekawe doświadczenia

Na przygotowanym przez PODR w Szepietowie polu kukurydzy o powierzchni 2,5 ha zaprezentowano 136 odmian o różnej wczesności, z 23 firm. Producenci kukurydzy kiszonkowej i ziarnowej mieli okazję spotkać się z hodowcami odmian kukurydzy, producentami pestycydów, nawozów i doradcami rolniczymi. W Szepietowie rolnicy uzyskali odpowiedzi na pytania, z którymi się spotykają w trakcie uprawy kukurydzy. Mogli zamówić wybrane materiały, maszyny, czy ziarno siewne. Była okazja sprawdzić, które odmiany sprawdziły się w trudnych warunkach pogodowych. Ponadto wszyscy zainteresowani mogli porównać działania różnych kombinacji herbicydów zastosowanych w kukurydzy.

DSC07838

Sieczkarnie w akcji

Najbardziej dynamicznym punktem Podlaskiego Dnia Kukurydzy był pokaz pracy maszyn. Na pola wjechał sprzęt do zbioru kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Swoje możliwości techniczne zaprezentowały sieczkarnie. Zwiedzający mieli również możliwość zapoznać się z innowacyjną metodą zakiszania kukurydzy w balotach prze użyciu prasoowijarki.

DSC07968

DSC07972

maszynakuk

 

Wykłady i doradztwo

Jak co roku wrześniowe spotkanie w Szepietowie to doskonała okazja do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu uprawy kukurydzy. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na efektywność produkcji kukurydzy uprawianej metodą Strip-Till. Zaprezentowaliśmy również metody ochrony kukurydzy przed suszą i omacnicą prosowianką.

DSC07841

„Kukurydza – słoneczne ziarno zdrowia”

W tym roku można było spróbować potraw z kukurydzy w ramach programu promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy „Kukurydza – słoneczne ziarno zdrowia” finansowanego z pieniędzy Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Zwiedzający mieli okazję spróbować zupę kukurydzianą, kolby kukurydzy, chleb kukurydziany i wiele innych potraw z udziałem kukurydzy.

 DSC07920

DSC07951

Konkursy i krowy na wypasie

Tradycyjnie targom towarzyszył Wojewódzki Konkurs Orki. O tytuł najlepszego oracza rywalizowało siedmiu młodych rolników z województwa podlaskiego. Zawodnicy mieli za zadanie zaorać pole o wymiarach 24×50 m. Bezkonkurencyjny okazał się Paweł Golonko z Hajnówki. Drugie miejsce zajął Piotr Talmont z powiatu augustowskiego, III miejsce –Krzysztof Kunda, pow. sokólski. Kolejni w klasyfikacji byli: Karol Popławski (pow. bielski), Grzegorz Chiliński (pow. grajewski), Arkadiusz Obrycki (pow. kolneński), Rafał Łuniewski (pow. wysokomazowiecki).

DSC08047

DSC08050

Komisja konkursowa szczególną uwagę zwróciła na głębokość orki, rozstęp skiby, równomierność i prostolinijność orki. Liczył się również czas wykonanej pracy.

DSC07847

W trakcie trwania targów został rozstrzygnięty konkurs KRUS w Białymstoku. Po południu nagrodzono producentów mleka za „Bezpieczną obsługę zwierząt gospodarskich”. Zwycięscy konkursu to Teresa Kulesza, Tadeusz Janczewski, Franciszek Nieroda.

DSC07940

Odwiedzający pola doświadczalne po raz kolejny mieli okazję zobaczyć „wypasione” krowy. Firma Syngenta zaprezentowała kolorowe i muczące krowy. Każda z zaprezentowanych sztuk bydła miała indywidualny wzór, grafiki nawiązujące do tradycji, lokalnego folkloru, ale także na przykład do sportu. Na stoisku firmy nasiennej zorganizowano liczne konkursy sprawnościowe i sprawdzające wiedzę.

krowy

DSC07953

 

Zapraszamy na kolejne targi do Szepietowa – 8 i 9 października Targi Ogrodnicze i Leśne.

A. Zawistowska

PODR Szepietowo

Odsłony : 320
Skip to content