Kolejne ognisko ASF – powiat siemiatycki

sie 8, 2016 | Aktualności

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń. ASF stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim.

Chorobę stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w godzinach wieczornych dnia 5 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wystąpiło ognisko choroby znajdowało się prawie 100 sztuk świń. W gospodarstwie tym wdrożono wszystkie procedury związane z likwidacją choroby. Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno–weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń. Poprzednie ognisko ASF stwierdzono 1 sierpnia 2016 r. w powiecie wysokomazowieckim. Gospodarstwa są oddalone od siebie ok. 90 km.

Główny Inspektorat Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych, dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

www.wetgiw.gov.pl

Piotr Kryński

PZDR w Siemiatyczach

Odsłony : 311
Skip to content