ASF w powiecie wyskomazowieckim

sie 2, 2016 | Aktualności

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu piątego ogniska afrykańskiego pomoru świń od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.). Ognisko zostało wykryte w gospodarstwie utrzymujacym trzodę chlewną w powiecie wysokomazowieckim, w miejscowość Rembiszewo-Studzianki.

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu dzisiejszym z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko ASF znajduje się na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE z późniejszymi zmianami), w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Źródło: www.wetgiw.gov.pl

Marek Gozdur

PZDR w WYsokiem Mazowieckiem

Odsłony : 278
Skip to content