BRAWO ONI! Rolnicy z podlaskiego najlepsi w kraju!

cze 16, 2016 | Aktualności

Zakończył się jeden z najbardziej prestiżowych plebiscytów rolniczych w kraju – AgroLiga. Nagrodzono najlepszych rolników i przedsiębiorców sektora rolniczego. Tytuł Krajowego Mistrza 2015 otrzymali Anna i Sylwester Jaszczołt z powiatu siemiatyckiego. Gratulacje i dyplomy odebrało szesnastu rolników i piętnastu przedstawicieli firm m.in. producent maszyn i urządzeń Metal-Fach z Sokółki.

agroliga2016 2

14 czerwca 2016 r. w ministerstwie rolnictwa, a następnie w ogrodach Pałacu Prezydenckiego uhonorowano najlepszych rolników i agroprzedsiębiorców. Anna i Sylwester Jaszczołtowie odebrali z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy tytuł Mistrzów Krajowych Agroligi 2015 w kategorii rolnicy, natomiast w kategorii firmy wicemistrzami został Metal-Fach z Sokółki, nagrodę odebrał wiceprezes Janusz Kaźmierowski.

Wszyscy laureaci otrzymali listy gratulacyjne, dyplomy i puchary wręczone przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz sekretarza stanu Jacka Boguckiego, a także prezesów Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

agroliga2016

– Dziś zgromadzili się tutaj najlepsi wśród najlepszych – mówił wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. – Gratuluję szczególnie tegorocznym laureatom, którzy potrafili w trudnym dla rolnictwa okresie rozwijać swoją produkcję. To ogromny wysiłek, za co bardzo Państwu dziękuję.

agroliga2016 3

Od ponad dwudziestu lat celem konkursu jest promowanie producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości, inicjatywie modernizują i rozwijają swoje gospodarstwa. Konkurs kreuje pozytywny wizerunek polskiej wsi i rolnictwa. Gospodarze z Jaszczołt są tego doskonałym przykładem.

Gospodarstwo Sylwestra i Anny Jaszczołt słynie z największej produkcji mleka w okolicy. Zasoby ziemi użytkowanej rolniczo wynoszą 236 ha i systematycznie wzrastają. Rolnicy są prekursorami wielkostadnego chowu i hodowli bydła mlecznego na terenie Południowego Podlasia. Obecnie produkcja mleka wynosi ponad 1,67 mln litrów rocznie. Średnia wydajność mleczna w granicach 9200 l/szt. Utrzymuje się 360 sztuk bydła, a stado podstawowe liczy 180 krów. Od początku gospodarowania wprowadzano nowości do procesu produkcyjnego i realizowano innowacyjne projekty. Umiejętnie wykorzystano wsparcia z funduszy krajowych i unijnych, dzięki temu prezentowany jest wysoki standard gospodarstwa. Dodatkowo podjęto działalność pozarolniczą, którą ukierunkowano na wspomaganie produkcji roślinnej.

agroliga2016 5

Gratulacjom nie było końca, podczas uroczystości dyrektorzy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przekazali laureatom pamiątkowe grawertony.

agroliga2016 6

AgroLiga organizowana jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub.

MZ

fot. D.Jaszczołt

Odsłony : 629
Skip to content