Za nami jedenasta już Zielona Gala i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego. Maszyny, środki do produkcji rolniczej, pokazy pracy sprzętu do zbioru zielonek i instalacji odnawialnych źródeł energii, bogata oferta wystawiennicza, liczne wykłady i konkursy oraz piękna słoneczna pogoda sprawiły 28 i 29 maja do Szepietowa przybyły tłumy.
Rolnicy mieli okazję dokonać przeglądu maszyn do zbioru i konserwacji zielonek oraz zapoznać się z nowościami na rynku budowlanym. Odbył się po raz pierwszy na Podlasiu CZEMPIONAT KONI SOKÓLSKICH.
Zielona Gala to impreza, która ułatwia rolnikom podjęcie decyzji o zakupie maszyn zielonkowych. W jednym miejscu można było dokonać przeglądu maszyn, kosztów ich eksploatacji i wydajności, a także zapoznać się z technologią zbioru. Rolnicy przede wszystkim pytali o ceny, interesowali się nowościami i rozwiązaniami konstrukcyjnymi. W Szepietowie można było zobaczyć maszyny również podczas pracy. POKAZY ZIELONEJ GALI
Targi budowlane z odnawialnymi źródłami energii
Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego przyciągneły do Szepietowa wystawców, prezentujących szeroką ofertę produktów dla budownictwa inwentarskiego oraz nowoczesne rozwiązania dla domu. Można było się dowiedzieć, jak nowocześnie i zgodnie z najnowszymi trendami wybudować oborę, chlewnię, budynek gospodarczy, czy dom.
Tegoroczna edycja targów była poświęcona systemom energooszczędnym. Odbyły się Dni z Odnawialnymi Źródłami Energii. Eksperci przedstawili praktyczne rozwiązania obniżające zużycie energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych i w działalności produkcyjnej gospodarstw. Była okazja obserwować na żywo pokazy odwiertów geotermalnych w technologii GRD. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci „Przyjmij EKO pozę – zainwestuj w OZE! Najlepszą pracę wykonała Maja z Łap.
W tym roku wybierając Hit Zielonej Gali komisja szczególną uwagę zwróciła na koszty pozyskiwania pasz z użytków zielonych.
– Koszty pracy przyczepy samozbierającej są znacznie niższe od sieczkarni polowej oraz metody zakiszania w balotach. Szczególnie ważne jest to w chwili obecnej, kiedy mamy spadkową tendencję skupu mleka i rolnicy muszą dołożyć wszelkich starań by koszty jednostkowe były jak najniższe – podkreślił przewodniczący komisji Marek Skarżyński zastępca dyrektora PODR w Szepietowie.
Nagrodzono przyczepę samozbierającą ROTO 10 MetalTech Mirosłowiec prezentowaną przez firmę Belima z Łap.
– Sprzęt wyróżnia się dużą pojemnością 35 m3 , niskim zapotrzebowaniem mocy od 130 do 150 KM, posiada 27 noże docinające – mówi Artur Kuczyński przedstawiciel firmy Belima – przyczepa pochodzi od polskiego producenta, stąd jej cena jest też bardzo atrakcyjna. Zauważamy ostatnio zwiększone zainteresowanie wśród rolników przyczepami samozbierającymi, to oszczędność kosztów i czasu – stwierdza wystawca.
Uwagę zwiedzających zwracała stacja ładowania samochodów elektrycznych typu car-port prezentowana na stoisku Optima Polska. Firma otrzymała hit targów budowlanych.
– W technologii tej wykorzystujemy materiały takie, jak ogniwa fotowoltaiczne, przetwornice energii elektrycznej, zabudowę konstrukcji stalowej z możliwością zamontowania na stelażach, bądź zabudowy bezpośrednio na ziemi – mówi Paweł Wyszyński właściciel firmy Optima Polska – rozwiązanie kierujemy zarówno do gospodarstw rolnych jak i przedsiębiorstw. Konstrukcja może służyć do zacienienia pojazdów oraz do produkcji energii elektrycznej dla budynków.
Teoretyczna część gali upłynęła pod znakiem konferencji i wykładów. Gościliśmy dr Marcina Gołębiewskiego specjalistę w dziedzinie żywienia bydła, który wygłosi prelekcję nt. pasz z użytków zielonych. Część wykładowa zawierała cenne informacje o dawkach pokarmowych z udziałem pasz z użytków zielonych. Dowiedzieliśmy się, jak poprawić jakości pasz wykorzystywanych w żywieniu bydła mlecznego. Firma Sowul&Sowul przedstawiła odpowiedni skład gatunkowy i odmianowy mieszanek traw, które zagwarantują wysokie plonowanie w okresie suszy. Agrotechnika użytków zielonych była tematem wykładu Marcina Mierzejewskiego z firmy DSV.
W ramach Dni z OZE eksperci mówili o możliwościach zastosowania odnawialnych źródeł energii, zwracając uwagę na aspekty prawne, techniczne i ekonomiczne. Szczegółowo przedstawili efektywność energetyczną i dostępność montażową pomp ciepła w ogrzewaniu budynków mieszkalnych.
Zielona Gala to również okazja do skorzystania z fachowego doradztwa, swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Ponadto prezentowano poletka doświadczalne PODR w Szepietowie.
Można było zdobyć koszulkę kibica z autografem Tomasza Frankowskiego oraz voucher na zakupy o wartości 1000 złotych, wystarczyło wziąć udział w konkursie na Króla Strzelców. Organizatorem atrakcji był Hanbud, producent pokryć dachowych i ogrodzeń metalowych.
Uczestnicy pokazów mieli szansę zdobyć nagrodę o wartości 1000 zł ufundowaną przez firmę DSV – producenta traw, zbóż, roślin oleistych, motylkowych i poplonowych.
Pokaz odwiertu ukośnego pod pompy ciepła wykonywanego metodą GRD za pomocą wiertnicy geotermalnej Geodrill 4R.