Majówka z Zieloną Galą – przed nami moc atrakcji

maj 27, 2016 | Aktualności

Maszyny rolnicze, pokazy pracy sprzętu do zbioru zielonek i instalacji odnawialnych źródeł energii, bogata oferta wystawiennicza, liczne wykłady i konkursy to atrakcje jakie czekają nas 28 i 29 maja w Szepietowie. Odbywa się Zielona Gala i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego. Po raz pierwszy na Podlasie zawitał Czempionat Koni Sokólskich, odbywają się również Dni z OZE. Zapowiada się majówka pełna atrakcji! zielona gala 16 2 ww

W ostatni majowy weekend będzie okazja dokonać pełnego przeglądu maszyn do zbioru i konserwacji zielonek oraz zapoznać się z nowościami na rynku budowlanym. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie już po raz jedenasty organizuje Zieloną Galę i po raz dziewiąty Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego.

Odbędą się wydarzenia towarzyszące: Dni z Odnawialnymi Źródłami Energii oraz Czempionat Koni Sokólskich.

INFORMACJE DLA WYSTAWCY

Zobacz, jak było rok temu – POKAZY ZIELONEJ GALI

Zielona Gala

Zielona Gala to impreza poświęcona technologii produkcji pasz z użytków zielonych. Dwudniowy pobyt w Szepietowie to szybki kurs przygotowawczy do sianokosów. W jednym miejscu rolnicy mają okazję dokonać przeglądu maszyn, kosztów ich eksploatacji i wydajności, a także zapoznają się z technologią zbioru. Jak co roku odbędą się POKAZY PRACY MASZYN – wystartujemy w południe 29 maja. Uczestnicy pokazów będą mieli szansę zdobyć nagrodę o wartości 1000 zł ufundowaną przez firmę DSV – producenta traw, zbóż, roślin oleistych, motylkowych i poplonowych.

Teoretyczna część gali upłynie pod znakiem konferencji i wykładów. Będziemy gościć dr Marcina Gołębiewskiego specjalistę w dziedzinie żywienia bydła, który wygłosi prelekcję nt. pasz z użytków zielonych. Część wykładowa będzie zawierała cenne informacje o dawkach pokarmowych z udziałem pasz z użytków zielonych. Uzyskamy praktyczne wskazówki, które wpłyną na poprawę jakości pasz wykorzystywanych w żywieniu bydła mlecznego. Firma Sowul&Sowul przedstawi odpowiedni skład gatunkowy i odmianowy mieszanek traw, które zagwarantują wysokie plonowanie w okresie suszy. Agrotechnika użytków zielonych będzie tematem wykładu Marcina Mierzejewskiego z firmy DSV.

Zielona Gala to również okazja do skorzystania z fachowego doradztwa, swoje stoiska będą miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Ponadto prezentowane będą poletka doświadczalne PODR w Szepietowie.

Targi budowlane z odnawialnymi źródłami energii

Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego przyciągną do Szepietowa wystawców, prezentujących szeroką ofertę produktów dla budownictwa inwentarskiego oraz nowoczesne rozwiązania dla domu. W Szepietowie można będzie się dowiedzieć, jak nowocześnie i zgodnie z najnowszymi trendami wybudować oborę, chlewnię, budynek gospodarczy, czy dom.

Tegoroczna edycja targów będzie poświęcona systemom energooszczędnym. Odbędą się Dni z Odnawialnymi Źródłami Energii. Partnerem wydarzenia jest Optima Polska. Eksperci przedstawią praktyczne rozwiązania obniżające zużycie energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych i w działalności produkcyjnej gospodarstw. Opowiedzą o możliwościach zastosowania odnawialnych źródeł energii, zwracając uwagę na aspekty prawne, techniczne i ekonomiczne. Tegoroczną edycję zdominują pompy ciepła. Specjaliści przedstawią efektywność energetyczną i dostępność montażową tych urządzeń w ogrzewaniu budynków mieszkalnych. Będzie okazja obserwować na żywo pokazy odwiertów geotermalnych w technologii GRD.

W ramach Dni z OZE trwa konkurs plastyczny dla dzieci Przyjmij EKO pozę – zainwestuj w OZE! Wystarczy zaprojektować plakat promujący odnawialne źródła energii. Zapraszamy na rozstrzygnięcie 29 maja.

Sokólski Czempionat Młodzieżowy

Po raz pierwszy na Podlasiu zostanie zorganizowana Wystawa Specjalistyczna -Czempionat Koni Sokólskich. Najlepsze roczne oraz dwuletnie klaczki i ogierki z całego kraju zaprezentują się w Szepietowie. Prawie 40 okazów – konie sokólskie i sztumskie będą walczyć o tytuły najpiękniejszych w rejonach swego pochodzenia i wytworzenia typu. Wszystko pod patronatem ministra rolnictwa.

Niespotykane atrakcje

Podczas Zielonej Gali zadbamy również o naszą kukurydzę. Odbędzie się pokaz wylewania płynnego nawozu azotowego RSM w kukurydzy. Do wylewu zostanie użyty opryskiwacz z wężami rozlewowymi, które pozwalają zastosować RSM w późnych fazach rozwojowych roślin. Zyskujemy dzięki temu szybki efekt i długie działanie azotu. Pokaz organizuje firma ROLPOL Ołdakowscy z Szepietowa.

Zostań „Królem Strzelców” Zielonej Gali, dla zwiedzających mamy ciekawe konkursy. Można będzie zdobyć koszulkę kibica z autografem Tomasza Frankowskiego oraz voucher na zakupy o wartości 1000 złotych, wystarczy oddać celny strzał do bramki i sprawdzić swoje możliwości siłowie. Organizatorem atrakcji jest Hanbud, producent pokryć dachowych i ogrodzeń metalowych.

Na szepietowskich targach tradycyjnie już furorę robią regionalne przysmaki. Będzie można zaopatrzyć się w chleb na zakwasie, swojską wędlinę, ser koryciński, a także oscypki. Dla najmłodszych będzie do dyspozycji park zabaw.

Zapraszamy!

                  PROGRAM – ZIELONA GALA

 28 maja 2016 r. – SOBOTA

10.00

Otwarcie Targów (tereny wystawowe)

Wykłady: (namiot PODR)

11.00

Odpowiedni skład gatunkowy i odmianowy gwarancją wysokiego plonowania mieszanek traw w okresie suszy – Sebastian Kozłowski, Sowul&Sowul

11.45

Agrotechnika użytków zielonych – Marcin Mierzejewski, DSV

11.00 – 16.00 

Wycena koni: Czempionat Koni Sokólskich (Ring)

17.00

Wykład: Program ochrony zasobów genetycznych koni rasy zimnokrwistej typu sokólskiego i sztumskiego – dr Grażyna Polak, Instytut Zootechniki PIB (Budynek główny, sala nr.4)

 29 maja 2016 r. – NIEDZIELA

10.00

Konferencja: Pasze z użytków zielonych niezastąpionym komponentem dla bydła – Marcin Gołębiewski, SGGW w Warszawie (namiot wykładowy PODR)

11.00

Pokaz czempionów – wręczanie pucharów (Ring)

11.30

Rozstrzygnięcie konkursu: Hit Zielonej Gali

12.00

Pokaz bezpiecznej obsługi maszyn do zbioru zielonek – KRUS w Białymstoku – Marek Milewski

12.15

 

13.00

Pokazy Zielonej Gali

Pokaz wylewania płynnego nawozu azotowego RSM w kukurydzy – ROLPOL Ołdakowscy (pola kukurydzy)

W programie:

  • Prezentacja doświadczeń PODR w Szepietowie
  • Pokaz techniczny tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego
  • Loteria – Wygraj bon o wartości 1000 zł – firma DSV
  • Konkurs na Króla Strzelców – firma Hanbud (niedziela)

PROGRAM – Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego

Dni z Odnawialnymi Źródłami Energii

28 maja 2016 r. – SOBOTA

10.00 

Otwarcie Targów

Wykłady: (tereny wystawowe, stoisko Optima Polska)

10.15

Odnawialne źródła energii w województwie podlaskim prof.  Anna Grzybek, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy

11.00 

Możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Działalność firmy Optima Polska w województwie podlaskim – Krzysztof Łazarski, dyrektor handlowy Optima Polska

11.30 

Efektywność pomp ciepła jako alternatywnego ogrzewania w gospodarstwach domowych i obiektach publicznych – Tomasz Samojło, Vaillant

12.00 

Odwierty geotermalne do pomp ciepła w technologii GRD – Andrzej Wieszołek, Tracto-Technik

Pokaz odwiertu ukośnego pod pompy ciepła wykonywanego metodą GRD za pomocą wiertnicy geotermalnej Geodrill 4R

29 maja 2016 r. – NIEDZIELA

11.30

Rozstrzygnięcie konkursów: (tereny wystawowe, stoisko Optima Polska)

  • Przyjmij EKO pozę – zainwestuj w OZE!
  • Hit Targów Budowlanych

11.45

Pokaz odwiertu ukośnego pod pompy ciepła wykonywanego metodą GRD za pomocą wiertnicy geotermalnej Geodrill 4R

W programie:

  • Zabawy i konkursy dla najmłodszych nt. wiedzy z OZE
  • Pokazy pracy instalacji fotowoltaicznych i systemów solarnych

STOISKA CZYNNE W GODZ. 8.00 – 16.00

Odsłony : 278
Skip to content