Tłumy na dwudziestych Targach Ogrodniczych

kwi 18, 2016 | Aktualności

To było ogrodnicze szaleństwo, Szepietowo przeżywało istne oblężenie. Miłośnicy sadów i ogrodów wybierali wśród bogatego asortymentu szkółkarskiego ozdobnego i owocowego. Regionalne specjały cieszyły podniebienia smakoszy z całego województwa. Swoją ofertę zaprezentowało prawie 220 wystawców z całego kraju. Piękna pogoda sprawiła, że na Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie przyjechało około 20 tysięcy zwiedzających.

Targi po raz dwudziesty zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie – 16 i 17 kwietnia 2016 r. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji m.in.: wystawy, pokazy, konkursy i bogatą ofertę wystawienniczą.

DSC01507

Targi Ogrodnicze

Kupujący byli konkretni, szukali „perełek” ogrodniczych, których w Szepietowie z pewnością nie zabrakło. Wiosenne Targi Ogrodnicze to największa tego typu impreza w województwie podlaskim.

Amatorzy krzewów i iglaków przebierali w setkach propozycji tych nasadzeń. W tym sezonie szczególnie popularne są sosny, świerki i modrzewie prowadzone na pniu. Chętnie kupowano byliny, szczególnie te tradycyjne: prymulki, sasanki, rozchodniki, czy rojniki.

Dużą popularnością cieszyły się zioła. Polecano lipię cytrynową i ziele Azteków zamiast cukru. Często kupowano mięty smakowe: truskawkowe, pomarańczowe, pieprzowe, szczególnie chwalono cytrynowe.

Wśród materiału owocowego niezmiennie od kilku lat królują stare odmiany jabłoni tj. szara i złota reneta, kosztela, papierówka, czy malinówka. Chętnie kupowano czereśnie – odmianę Burlat, Regina i Vega. Interesowano się również nowościami tj. wiśnio-czereśnia, czy śliwo-czereśnia, te jednak mają większe wymagania. Było wiele amatorów poziomek.

Hitem targów została truskawka pnąca doceniona za walory smakowe i ozdobne, prezentowana na stoisku Elżbiety Żerek z miejscowości Zawady koło Tomaszowa Mazowieckiego. Truskawka wymaga stanowiska nasłonecznionego, wówczas owoce są bardzo słodkie i równomiernie dojrzewają.

 DSC01623

Tradycyjnie nagrodzono najlepszych wystawców. W kategorii „Najatrakcyjniejsze stoisko” wyróżniono Roberta Żebrowskiego z miejscowości Osipy Lepertowizna. Stoisko doceniono za umiejętnie wyeksponowane nasadzeń. Wyróżnienie „Najbogatsza oferta” przyznano szkółce Bylin Ogród Urszuli Dyrek z Niskowa koło Nowego Sącza za szeroką gamę bylin rabatowych, skalniakowych i funkie.

Nie tylko do ogrodu

Na szepietowskich targach furorę robiły również regionalne przysmaki. Zwiedzający mogli zaopatrzyć się w chleb na zakwasie, swojską wędlinę, ser koryciński, a także oscypki. Na deser były mrowiska i sękacze, a do popicia kwas chlebowy, podpiwek i domowe nalewki.

Targi Pszczelarskie przyciągnęły pszczelarzy i firmy oferujące bogaty wybór miodów. Hitem wśród produktów pszczelich został miód z płatkami dzikiej róży z Pasieki Rodzinnej Orda z miejscowości Miklasie. Miód wyróżniał się intensywnym smakiem i walorami estetycznymi.

W pasiece Ośrodka można było uzyskać fachowe porady z zakresu pszczelarstwa. Wykład na temat tworzenia odkładów pszczelich zebrał wielu zainteresowanych, którzy przy okazji mieli okazję do wymiany doświadczeń.

Wystawa królików i drobiu ozdobnego

W ramach Wystawy Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego zaprezentowano ponad 200 królików, w różnym wieku: dorosłe, młode oraz maluchy. Ulubieńcem dzieci był królik mały z rasy Teddy, dorośli interesowali się rasą Kalifornijską i Holenderską. Wszyscy zainteresowani mogli zakupić prezentowane króliki i drób ozdobny. Przy okazji wystawy hodowcy z całej Polski wzięli udział w szkoleniu na temat hodowli i oceny fenotypu królików rasowych.

Edukacja i dobra zabawa

Przygotowaliśmy ciekawe wykłady, można było dowiedzieć się, jakimi zasadami kierować się przy estetycznym zagospodarowaniu przydomowych ogrodów. Była okazja do skorzystania z fachowego doradztwa – swoje stoiska miały instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Licznie przybyły szkoły, które zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną.

DSC01336

Była okazja zapoznać się z działaniami prewencyjnymi prowadzonymi przez Policję i Straż Pożarną. Odbył się kontrolowany pokaz gaszenia słomy. Zorganizowana akcja gaśnicza miała za zadanie uświadomić rolników o konieczności bezpiecznego składowania płodów rolnych. Cały pokaz został zorganizowany pod kontrolą Wojewódzkiej Komendy PSP w Białymstoku we współpracy Komendy Powiatowej PSP w Wysokiem Mazowieckiem i OSP w Szepietowie.

Nie brakowało konkursów, w namiocie PODR w Szepietowie można było sprawdzić swoją wiedzę nt. znajomości nasadzeń, najlepsi otrzymali drzewka. Poznaliśmy zwycięzców konkursu internetowego na „Ogrodowe inspiracje”. Po raz pierwszy odbyły się pokazy rękodzielnicze oraz prezentacja prac Stowarzyszenia Artszep.

Pomyślano również o najmłodszych. Dzieci bawiły się na zjeżdżalniach i karuzelach. Natomiast ogródki grillowe były wypełnione po brzegi.

DSC01457

DSC01473

DSC01433

DSC01465

DSC01523

DSC01466

Beztytuu

DSC01471

roslina

DSC01460

DSC01459

DSC01441

DSC01669

DSC01572

DSC01637

DSC01538

DSC01580

DSC01478

DSC01422

DSC01304

DSC01562

DSC01536

DSC01424

 

Marlena Zaremba

fot. Robert Korczak

.

Odsłony : 295
Skip to content