Debata o sprzedaży produktów przez rolników

mar 24, 2016 | Aktualności

Nowe przepisy w zakresie sprzedaży przez rolników własnych surowców i produktów spożywczych były tematem debaty, która odbyła się 23 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Dzięki transmisji online w dyskusji uczestniczyli rolnicy i doradcy obecni w 13 Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego i w PODR w Szepietowie. Zadawano pytania telefonicznie i e-mailowo.

Debata zgromadziła liczne grono zainteresowanych, bezpośrednio na sali Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, jak i oglądających transmisję na żywo przez Internet. W debacie uczestniczyli eksperci m.in. z Ministerstwa Finansów, Izby Skarbowej, Inspekcji Weterynaryjnej, Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

– Projekt ustawy o Rolniczym Handlu Detalicznym jest już na końcowym etapie uzgodnień – poinformowała Barbara Olszewska – naczelnik wydziału Bezpieczeństwa Żywności w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas spotkania.

Po raz pierwszy spotkanie zorganizowano w nowej formule. W trzynastu Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego oraz w PODR w Szepietowie zorganizowano punkty, gdzie zainteresowani mogli na żywo oglądać transmisję i zdalnie uczestniczyć w dyskusji.

Debata nie rozwiała wszystkich wątpliwości, potwierdziła zawiłość przepisów prawnych przy produkcji i sprzedaży produktów rolniczych, a zwłaszcza ich przetwarzaniu. Podkreślano konieczność indywidualnego rozpatrywania poszczególnych przedsięwzięć. Organizacje doradcze, a zwłaszcza doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego muszą wesprzeć rolników, chcących sprzedawać na lokalnym rynku własne surowce i ich przetwory, w zakresie przepisów finansowych i wymogów sanitarnych.

Bardzo pozytywnie została odebrana zapowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pracach nad nową ustawą, która ma uprościć niektóre procedury związane ze sprzedażą niewielkich ilości produktów z gospodarstwa rolnego.

Organizatorem przedsięwzięcia był Samorząd Województwa Podlaskiego/Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

debata2

debata1

debata5

debata3

debata4

Ryszard Żochowski

Odsłony : 262
Skip to content