Omacnica w kukurydzy jest już w Podlaskiem

lip 13, 2015 | Aktualności

Pułapka świetlna, która została wystawiona na polu doświadczalnym PODR w Szepietowie wychwytuje nalatujące na plantację motyle omacnicy prosowianki. Największe naloty notowane były podczas gorących dni, gdy temperatura w dzień wynosiła ponad 30°C, a w nocy powyżej 15°C. W pułapce odłowiono łącznie ponad 20 motyli. Większa część z nich wpadała do czarnego pojemnika na dole pułapki, a część zostawała na pułapce lub na roślinach kukurydzy w pobliżu pułapki. Jednym ze sposobów ograniczenia szkodliwości omacnicy prosowianki w kukurydzy jest stosowanie biologicznej metody ochrony roślin z wykorzystaniem kruszynka.

Preparat biologiczny rozkłada się na plantację na kilka sposobów, jednym z nich jest zawieszanie na liściu kukurydzy kartonika z kruszynkiem (fot.1). Kartonik zawiesza się na najbardziej rozwiniętych, najwyższych liściach kukurydzy.

fot. 1 Kartonik z kruszynkiem zawieszony na liściu kukurydzy

fot. 1. Kartonik z kruszynkiem zawieszony na liściu kukurydzy

Motyl omacnicy prosowianki na liściu kukurydzy

fot. 2. Motyl omacnicy prosowianki na liściu kukurydzy

Pułapka świetlna na polu PODR w Szepietowie

fot. 3. Pułapka świetlna na polu PODR w Szepietowie

Chemiczne zwalczanie gąsienic omacnicy wykonujemy wówczas, gdy ze złożonych jaj wylęgają się młode larwy, które jeszcze nie wgryzły się w roślinę. Wtedy zabiegi są najbardziej skuteczne. Na rynku dostępne są preparaty posiadające rejestrację do zwalczania omacnicy prosowianki. O ile dostępność preparatów nie stanowi problemu, o tyle same wykonanie zabiegu już może być kłopotliwe, ze względu na ograniczoną dostępność opryskiwaczy szczudłowych, którymi można wykonać zabieg w wysokim łanie kukurydzy.

Michał Godlewski

gł. spec. ds. doświadczalnictwa

 

Odsłony : 248
Skip to content