Największe targi północno-wschodniej Polski

cze 15, 2015 | Aktualności

Rekordowa liczba wystawców z Polski i zagranicy, ponad tysiąc zwierząt hodowlanych, dwa dni wypełnione pokazami, konkursami, spotkaniami edukacyjnymi i handlowymi – tak przedstawia się program Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym – największego w północno-wschodniej Polsce wydarzenia branży rolniczej. Wystawa odbywa się 27 i 28 czerwca 2015 r. na terenach wystawowych AGROARENA Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Już po raz dwudziesty drugi hodowcy wystawiają do konkursu swoje najlepsze zwierzęta, a wystawcy prezentują bogatą ofertę targową.

www plakat wystawa 2015

Hodowlana czołówka

Podczas Wystawy można podziwiać najpiękniejsze okazy: bydła ras mlecznych i mięsnych, koni, owiec, drobiu i królików. Jak na mleczną potęgę kraju przystało licznie zaprezentuje się bydło mleczne, hodowcy przywiozą ponad 200 krów i jałowic. Wśród bydła mięsnego będzie okazja oglądać rasy: limousin, charolaise, simental i hereford. Jak zwykle niezwykle widowiskowo zaprezentują się konie. Nie zabraknie również cieszących oko szynszyli, królików i ptactwa ozdobnego. Łącznie będzie ponad 1000 zwierząt, najlepszych przedstawicieli swoich ras. Sobotnia wycena zwierząt wyłoni superczempionów, czempionów i wiceczempionów.

Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych będzie towarzyszyć III Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych. 70 hodowców z Polski i dwóch z Litwy wystawi ponad 500 królików w 48 rasach.

Wszystko dla rolnictwa

Szepietowo co roku przyciąga wielu krajowych i zagranicznych przedstawicieli agrobiznesu. Na Wystawę przyjechali znani producenci maszyn rolniczych, wyposażenia budynków inwentarskich, urządzeń udojowych i firmy paszowe, nawozowe, finansowe oraz doradcze, a także instytucje obsługujące rolnictwo. W sumie na powierzchni ponad 10 hektarów swoją ofertę zaprezentuje ponad 500 wystawców.

Edukacja i doświadczenia

Wystawie towarzyszą Dni z Doradztwem Rolniczym, które są okazją do skorzystania z kompleksowego doradztwa z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, zasad integrowanej ochrony roślin, ekonomiki produkcji, przedsiębiorczości, PROW 2014-2020, ekologii i agroturystyki. Tradycją targów w Szepietowie jest stoisko informacyjno-promocyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i podległych agencji rolniczych. To tam od ekspertów można uzyskać ważne informacje dotyczące finansowania działań z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich na lata 2014–2020.

Dużą atrakcją Wystawy będzie możliwość obejrzenia unikalnej kolekcji ponad 250 odmian roślin uprawnych, m.in. zbóż, strączkowych, traw i oleistych.  Fachowcy z PODR w Szepietowie doradzą i zaprezentują przeprowadzane na polach doświadczenia: nawozowe, odmianowe i z ochroną roślin.

Natomiast seminarium na temat intensyfikacji produkcji zwierzęcej z uwzględnieniem ochrony zdrowia zwierząt będzie źródłem wiedzy poprawiającej rentowność stada.

Pokazy młodych hodowców

Jak prawidłowo strzyc zwierzę, uczesać je i wymodelować? Jak sprawić, by jałówka była posłuszna na ringu i pięknie prezentowała swe atuty? Tego wszystkiego nauczyli się młodzi hodowcy z województwa podlaskiego i mazowieckiego. Kilka dni przed Wystawą rusza II edycja Podlaskiej Szkoły Młodych Hodowców. Zdobyty warsztat i nowe umiejętności uczniowie zaprezentują na szepietowskim ringu. W odróżnieniu od tradycyjnej oceny, tym razem sędzia zamiast jałówek oceniał będzie oprowadzających.

Stałym akcentem programu Wytawy będzie konkurs najmłodszych hodowców. Dzieci w wieku 8-10 lat zaprezentują się z hodowlanymi „pupilami”. Zapraszamy do obejrzenia dokonań młodych hodowców już 28 czerwca.

Targowy Lider

Na przestrzeni dwudziestu dwóch lat wystawy w Szepietowie zawsze wyróżniały się imponującą frekwencją, rekordową liczbą wystawców, atrakcyjnością wykładów i wspaniałą atmosferą. Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolniczej, czego potwierdzeniem jest zdobycie po raz piąty tytułu Targowy Lider, przyznawanego przez ogólnopolskie czasopismo Zagroda.

Zapraszamy na najwiekszą w regionie imprezę rolniczą – Agroarena w Szepietowie 27 i 28 czerwca.

Marlena Zaremba

PROGRAM WYSTAWY

W programie również

Ekspozycja maszyn i urządzeń do produkcji rolniczej
Prezentacje drobnego inwentarza i lokalnych ras zwierząt
Zwiedzanie pół doświadczalnych i demonstracyjnych
Centralne stoisko informacyjno-promocyjne MRiRW oraz podległych agencji (ARiMR, ARR, ANR, KRUS)
Piknik wieprzowy (Podlaska Izba Rolnicza)
Zwiedzanie pasieki
Pokazy sztuk walki
Doradztwo rolnicze, prasa i literatura fachowa
Konkursy i występy zespołów artystycznych
Stoiska twórców ludowych
Park zabaw dla dzieci
Patronat honorowy
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Wojewoda Podlaski
Marszałek Województwa Podlaskiego
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Prezes Agencji Rynku Rolnego
Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych
Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Patronat Wystawy
Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Odsłony : 430
Skip to content