Nowoczesna technika w produkcji zbóż

mar 2, 2015 | Aktualności

Dużym zainteresowaniem wśród rolników województwa podlaskiego cieszyła się konferencja: ”Nowoczesna technika jako wsparcie w produkcji zbóż”, która odbyła się 27 lutego 2015 roku w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Sposoby ochrony i nawożenia roślin, stosowania pestycydów i nawozów w rolnictwie, wpływ chemicznej ochrony na parametry ilościowe i jakościowe zbóż, technologia nawożenia zbóż, najnowsze techniki w stosowaniu środków ochrony roślin to tylko niektóre tematy poruszane na spotkaniu.

Jako pierwszy swój wykład wygłosiła przedstawicielka Terenowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Białymstoku Krystyna Snarska, która omówiła wpływ chemicznej ochrony na parametry ilościowe i jakościowe zbóż.

Paweł Grabowski reprezentujący Grupę Azoty i firmę Rolpol Ołdakowscy, omówił technologię nawożenia zbóż.

Najnowsze techniki w stosowaniu środków ochrony roślin przedstawił Eugeniusz Tadel z MODR Tarnów. Wykładowca skupił się na zagadnieniach wynikających z najnowszych przepisów integrowanej ochrony roślin w kontekście kalibracji opryskiwaczy i doboru sprzętu, jak i prawidłowego stosowania pestycydów. Zaprezentował kilka rodzajów dysz eżektorowych, których używanie zmniejsza redukcję znoszenia cieczy użytkowej oraz najnowocześniejsze systemy satelitarne i komputerowe wspomagające stosowanie środków ochrony roślin.

O dolistnym dokarmianiu roślin, mówił. Grzegorz Tymiński przedstawiciel firmy Intermag.

Wyniki Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i listę odmian zalecanych do siewu w województwie podlaskim przedstawił Jerzy Kożuch z Działu Doświadczalnictwa Terenowego w Białymstoku.

Andrzej Markowski

 

konf zbo 25 luty 2015

konf zbo 25 lutego 2015

fot. Anna Fatyga

 

Odsłony : 260
Skip to content