Spotkanie rolników z ministrem rolnictwa

lut 3, 2015 | Aktualności

Z inicjatywy Podlaskiej Izby Rolniczej, 2 lutego 2015 roku w Białymstoku, odbyło się spotkanie rolników z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji w rolnictwie, m.in. zachwianiu rynku wieprzowiny, odszkodowaniach za szkody łowieckie, a także o przyszłych karach za przekroczenie kwot mlecznych. W spotkaniu udział wzięli Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Maciej Grabowski Minister Środowiska, Marek Pirsztuk Główny Lekarz Weterynarii, a także władze wojewódzkie i samorządowe, rolnicy, członkowie izb rolniczych oraz przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował rolników o możliwościach spłaty kar za nadprodukcję mleka w systemie ratalnym. Zadeklarował także, że przedłoży Radzie Ministrów propozycję depopulacji dzików w województwie podlaskim.

Główny Lekarz Weterynarii zakomunikował o wystąpieniu kolejnego ogniska ASF w stadzie trzody chlewnej w gospodarstwie znajdującym się w gminie Sokółka. Stado liczyło 7 sztuk i zostało zlikwidowane. Ognisko zlokalizowane było w utworzonym obszarze objętym ograniczeniami. Wirus został wykryty w związku z pobraniem próbek przy uboju świń na użytek własny.

Minister Środowiska przedstawił propozycje zmian w ustawie o prawie łowieckim, które dotyczą m.in. wytycznych do szacowania szkód łowieckich, zwiększenia odstrzałów dzików w województwie. Omówił aktualne problemy wynikające z pojawienia się w województwie podlaskim wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Oliwia Pawłowska

fot. Anna Fatyga

sawicki 02 2015

 minister srodowiska 02 2015

gl lek wet 02 2015

spotkanie sawicki 02 2015

Odsłony : 231
Skip to content