Mamy najlepszego oracza w województwie podlaskim

paź 6, 2014 | Aktualności

Zwycięzcą tegorocznego Konkursu orki, którego finał wojewódzki odbył się 14 września 2014 roku na polach Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy, został Piotr Mróz z Kolnicy. Głównym celem konkursu była popularyzacja dobrze wykonanego zabiegu uprawowego jakim jest orka.

Konkurs zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przy wsparciu finansowym Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie podlaskim.

Eliminacje rejonowerozegrano w 2 punktach:

  • w Zespole Szkół Rolniczych im. Gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie 10.09.2014 r. Do rywalizacji przystąpiło 7 rolników, po 1 z powiatów: augustowskiego, białostockiego, sejneńskiego, sokólskiego, suwalskiego, grajewskiego i monieckiego.
  • w Zespole Szkół, Gospodarstwo Pomocnicze w Czartajewie 11.09.2011 r. Swoje umiejętności zaprezentowało także 7 oraczy reprezentujących powiaty: bielski, hajnowski, kolneński, łomżyński, siemiatycki, wysokomazowiecki, zambrowski

 

Eliminacje rejonowe wyłoniły po trzech oraczy z każdego rejonu, którzy przybyli na finał wojewódzki w dniu 14 września 2014 r. do PODR w Szepietowie.

Konkurs został przeprowadzony zgodnie z Regulaminem „VII Wojewódzkiego Konkursu Orki Pługami Tradycyjnymi – 2014” zatwierdzonym przez Dyrektora PODR w Szepietowie.

W finale konkursu po wielogodzinnych zmaganiach Jury pracujące pod kierownictwem

dr hab. Marka Gugały z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach przyznało oraczom lokaty:

I miejsce – Piotr Mróz, gmina Augustów, pow. augustowski

II miejsce – Dariusz Konopka,   gmina Goniądz, pow. moniecki

III miejsce – Marek Chmielewski, gmina Zambrów, pow. zambrowski

IV miejsce – Jakub Popławski, gmina Brańsk, pow. bielski

V miejsce –  Marek Tyczewski, gmina Sejny, pow. sejneński

VI miejsce – Radosław Zalewski, gmina Grodzisk, pow. siemiatycki

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody i puchary. Nagrody i puchary ufundował Sekretariat Regionalny KSOW w województwie podlaskim. Finalistom Konkursu orki w imieniu Wicemarszałka Mieczysława Kazimierza Baszko i Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Ewy Kulikowskiej oraz Dyrektora PODR w Szepietowie Jana Zalewskiego wręczył Marek Skarżyński Z-ca dyrektora PODR w Szepietowie i Przewodniczący Komisji oceniającej dr hab. inż. Marek Gugała z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Listy gratulacyjne dla 3 najlepszych oraczy ufundował Wojewoda Podlaski. Puchary dla 3 najlepszych ufundował Dyrektor ARiMR Oddział w Łomży. Dla najlepszego oracza nagrodę rzeczową oraz listy gratulacyjne dla wszystkich ufundowała Podlaska Izba Rolnicza. Aleksandra Aspras – Dyrektor Oddziału Banku Pekao w Łomży wszystkim oraczom wręczyła upominki. Były również nagrody od przedstawicieli samorządów, firm i instytucji pracujących w otoczeniu rolnictwa.

Jako współorganizatorzy oceniamy, że konkurs orki spełnił zakładane cele i jest na wysokim poziomie jak podkreślił Przewodniczący Komisji Konkursowej dr hab. inż. Marek Gugała z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Sprzęt w postaci 2 zestawów (ciągniki + pługi) zabezpieczyły firmy PHP„AGRO-ROLNIK” Sp. z o.o. ze Śniadowa i „KONGSKILDE” Polska Sp. z o.o. w Kutnie. Przedstawiciele firm w trakcie eliminacji rejonowych i finału wojewódzkiego udzielały informacji na temat pracujących ciągników i pługów.

Eugeniusz Stefaniak
kierownik projektu, PODR Szepietowo

 

1718 1
Oracze z eliminacji rejonowych w Dowspudzie gotowi do rywalizacji
1718 2
Wspólne zdjęcie z eliminacji rejonowych w Czartajewie: goście, oracze, komisja i uczestnicy oraz obserwatorzy zawodów
1718 3
Trzej najlepsi oracze od prawej: I miejsce – Piotr Mróz z Kolnicy, gmina Augustów, II miejsce (w środku) Dariusz Konopka z Białosuknia, gmina Mońki i III miejsce od lewej Marek Chmielewski z Dąbki Łętownica, gmina Zambrów
1718 4
Zmagania oraczy podziwiał duża ilość uczestników i obserwatorów
1718 5
Orkę należało wykonać bardzo starannie
Odsłony : 372
Skip to content