Królowa pasz w Szepietowie

wrz 16, 2014 | Aktualności

Już po raz trzynasty na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbył się Podlaski Dzień Kukurydzy. Pogoda dopisała, a organizatorzy zadbali oto, aby goście nie nudzili się ani przez chwilę. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy już po raz kolejny zorganizował imprezę, na której kukurydza pełniła główną rolę na polach doświadczalnych w Szepietowie.

Dzięki możliwości skorzystania z wiedzy doradców PODR w Szepietowie i przedstawicieli firm nasiennych, wielu atrakcjom i słonecznej aurze Szepietowo odwiedziło wielu gości, zarówno plantatorów wraz z rodzinami, miłośników kukurydzy, jak i osoby, które przybyły na pola demonstracyjne Ośrodka w ramach niedzielnego spaceru.

Kukurydza na stałe wpisała się w strukturę zasiewów podlaskich pól jako jedna z najważniejszych roślin paszowych wykorzystywanych w żywieniu bydła. Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy goście mogli zapoznać się ze 126 jej odmianami z 21 firm nasiennych.

Po raz pierwszy na polu kukurydzy wydzielona została cześć, na której prowadzona była intensywna technologia uprawy „TOP Kukurydza”.

Osoby zainteresowane integrowaną ochroną kukurydzy przed agrofagami mogły wysłuchać wykładu dr hab. Pawła Beresia, pracownika Terenowej Stacji Doświadczalnictwa Instytutu Ochrony Roślin – BIP Rzeszów.

Cykl wykładów dotyczących kukurydzy zakończono kulinarnym akcentem – dr Roman Warzecha, pracownik Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB, opowiedział o zaletach spożywania produktów z kukurydzy, ich walorach odżywczych, smakowych i możliwościach zastosowania.

Wśród atrakcji przewidzianych podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy nie zabrakło pokazu pracy najnowszych maszyn uprawowych, takich znanych marek jak John Deer, Claas czy New Holland oraz pokazu zbioru i analizy kukurydzy pod patronatem firmy DuPont Pioneer.

Tradycyjnie odbyły się także coroczne konkursy: Wojewódzki Konkurs Orki organizowany przez Sekretariat Regionalny KSOW woj. podlaskiego we współpracy z PODR oraz konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i PODR w Szepietowie. Zwycięzcą konkursu dla producentów mleka została Justyna Zaorska ze Śniadowa, drugie miejsce zajęła Barbara Gąsowska z Dąbrówki Kościelnej, zaś trzecie – Mariusz Janczewski z Dąbrowy Łazy.

W napiętym harmonogramie imprezy przewidziano jednak chwilę wytchnienia, podczas której zwiedzający mogli spróbować m.in. zupy kukurydzianej, dań mięsnych z kukurydzą, przekąsek i wielu innych pysznych smakołyków. Degustacja przygotowana była w ramach programu promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy „Kukurydza – słoneczne ziarno” finansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Katarzyna Jamiołkowska

Izabela Targ

1701 01

1701 02

1701 03

1701 05

1701 06

Odsłony : 225
Skip to content