Dożynki Diecezji Łomżyńskiej

wrz 16, 2014 | Aktualności

Dożynki Diecezji Łomżyńskiej odbyły się 14 września 2014 roku w Śniadowie. Miały charakter religijny jak i ludowy. Dożynki rozpoczęły się prezentacją wieńców dożynkowych. Wieńce wystawione były na placu przed kościołem p.w. Wniebowzięcia NMP, gdzie komisja oceniała je pod względem artystycznym. Do konkursu na najładniejszy wieniec zgłoszono 97 prac. Pierwsze miejsce zajął wieniec z miejscowości Łosinno (parafia Wola Mystkowska), drugie z parafii Czyżew, a trzecie z miejscowości Goworowo.

Tradycyjne wieńce są plecione z kłosów zbóż, kwiatów, nasion, owoców i warzyw. Zwykle mają kształt wielkiej korony lub koła, kapliczki czy szkaplerza. Dawniej umieszczano w wieńcach żywe koguty, kaczęta lub gąski, aby zapewnić dostatek w gospodarstwie. Odświętnie ubrani żniwiarze nieśli w orszaku wieniec, aby poświęcić go w świątyni. Później wieńce te były przechowywane przez rolników w stodole do nowego siewu, aby poświęcone ziarna wsypać do worków z ziarnem siewnym.

Dożynkom Diecezji Łomżyńskiej przewodniczyli Starosta Wojciech Pruszkowski i Starościna Krystyna Kadłubowska. Uroczystą mszę celebrował biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Podczas Mszy Św. składane były dary z tegorocznych plonów.

Dalsza część uroczystości dożynkowych odbywała się na rynku głównym w Śniadowie. Lokalna społeczność i przybyli goście bawili się podczas koncertu zespołów ludowych z gminy Śniadowo, Kapeli Kurpiowskiej, zespołu „ŁOMŻA” oraz zespołu „SMILLE”. Podczas dożynek pracownicy PZDR Łomża służyli doradztwem rolniczym, odwiedzający stoisko mieli możliwość nabycia „Wiadomości Rolniczych” oraz broszur i ulotek informacyjnych. Dużym też zainteresowaniem cieszyła się wystawa owoców, warzyw oraz snopki z różnych odmian zbóż.

Justyna Baczewska,

Anna Barcicka

1702 01

1702 02

1702 03

1702 04

Odsłony : 317
Skip to content