Pomór coraz groźniejszy

sie 12, 2014 | Aktualności

Główny Lekarz Weterynarii 8 sierpnia otrzymał informację potwierdzającą afrykański pomór świń u trzody chlewnej. Tym razem ASF wystąpił w gospodarstwie utrzymującym jedną świnię.

Drugi przypadek ASF u trzody chlewnej odnotowano w gminie Gródek w powiecie białostockim. To już trzecia sztuka trzody chlewnej, u której wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Ognisko choroby zlokalizowane jest w odległości ok. 13 km na północ od gospodarstwa, w którym stwierdzono pierwszy przypadek zachorowania świń na ASF.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby wyznaczono obszar strefy zapowietrzonej w obrębie 3 km od gospodarstwa i dodatkowo 7 km strefy zagrożonej. Ognisko zlokalizowane jest w utworzonej strefie zainfekowanej i nie zachodzi potrzeba jej rozszerzania na inne regiony Polski.

Wojewoda Podlaski wydał rozporządzenie nr 4/2014 w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu białostockiego i sokólskiego określające obszar zapowietrzony, zagrożony, zasady przemieszczania oraz inne wytyczne mające służyć zwalczeniu choroby.

Ponadto Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat z prośbą zaprzestania wędrówek turystycznych, grzybobrania i innych wycieczek do terenów leśnych na terenie 4 gmin Gródek, Krynki, Michałowo i Szudziałowo.

Przypominam, iż ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia. ASF jest wyjątkowo groźną i nieuleczalną, wysoce zakaźną i zaraźliwą wirusową chorobą świń domowych oraz dzikich, podlegającą obowiązkowi urzędowego zwalczania.

 

Tadeusz Kruszewski

Odsłony : 320
Skip to content