Piknik RSM w Szepietowie

cze 24, 2014 | Aktualności

Spotkanie poświęcone stosowaniu płynnego nawozu azotowego odbyło się na polach doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie 11 czerwca 2014 r. W spotkaniu uczestniczyli rolnicy z województwa podlaskiego zainteresowani wprowadzeniem nawozu do technologii nawożenia w swoim gospodarstwie.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 powitaniem gości przez organizatorów. Odbyły się dwa wykłady. Pierwszy dotyczył uprawy użytków zielonych ze szczególnym uwzględnieniem stosowania RSM jako nawozu azotowego. Efekty nawożenia RSM można było zobaczyć nie tylko na zdjęciach podczas wykładu, ale również na polu, gdzie był stosowany wcześniej nawóz. Drugi wykład poświęcony był nawożeniu i uprawie kukurydzy ze szczególnym uwzględnieniem stosowania RSM jako nawozu azotowego.

Nawóz RSM jest nawozem doglebowym, stosowanie jego jest związane z użyciem specjalnych dysz bądź węży rozlewowych. Może być stosowny zarówno przedsiewnie jak i pogłównie.

Podczas spotkania prowadzone były pokazy praktycznego rozlewania RSM na użytkach zielonych za pomocą dysz wytwarzających grube krople oraz na kukurydzy za pomocą węży rozlewowych w kukurydzy (fot 1.). Wprowadzenie RSM do technologii nawożenia wymaga nie tylko dostosowania sprzętu, ale również wiedzy potrzebnej do właściwego stosowania – taką opinie wyrażali rolnicy którzy w przyszłości chcieliby stosować RSM na swoich polach. Szczególną uwagę gości wzbudziła prezentacja różnych końcówek zamontowanych na belce polowej jednego z opryskiwaczy (fot 2.).

 

Fot1. Pokaz stosowania RSM za pomocą węży rolewowych w kukurydzy.

 

Fot2. Prezentacja różnych końcówek dysz do rozlewu RSM.

Wśród gości nie zabrakło również rolników, którzy już od kilku lat stosują RSM i mają doświadczenie w tym zakresie, dzięki temu podczas dyskusji można było zdobyć dużo cennych wskazówek jak prawidłowo stosować RSM.

Organizatorem pikniku był Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Grupa Azoty oraz dystrybutor nawozu firma Rolpol Ołdakowscy z Szepietowa.

 Michał Godlewski

Odsłony : 367
Skip to content