Tłumy w Szepietowie

maj 26, 2014 | Aktualności

Kilkanaście tysięcy zwiedzających odwiedziło 24 i 25 maja tereny wystawowe Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Odbyła się IX Zielona Gala i VII Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego.

Blisko 60 wystawców ze sprzętem rolniczym i 40 firm budowlanych przedstawiło swoją ofertę. Rolnicy mieli okazję dokonać pełnego przeglądu maszyn do zbioru i konserwacji zielonek oraz zapoznać się z nowościami na rynku budowlanym.

Zielona Gala

1568 9

W pokazie zbioru zielonki zaprezentowane zostały wszystkie najważniejsze technologie pozyskiwania pasz objętościowych z użytków zielonych.

W niedzielę rolnicy mogli dokładnie przyjrzeć się i porównać około 70 zestawów maszyn biorących udział w pokazach. Kolejno na ośmiohektarową łąkę wjechały: kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki, prasy zwijające, przyczepy zbierające i owijarki.

Pokazom maszyn towarzyszył pokaz bezpiecznej obsługi maszyn do zbioru zielonek zorganizowany przez KRUS OR w Białymstoku. Udzielono wielu wskazówek m.in. co do wyposażenia ciągnika, jego prawidłowego użytkowania i sprawdzenia stanu technicznego maszyn rolniczych.

Merytorycznym uzupełnieniem Zielonej Gali były wykłady na temat produkcji pasz z użytków zielonych i renowacji trwałych użytków zielonych w województwie podlaskim. Można było dowiedzieć się m.in. o nowościach w produkcji pasz objętościowych, o niewykorzystanym potencjale białka z pola oraz o odpowiednim doborze gatunków traw do uzyskania wysokojakościowej paszy objętościowej w gospodarstwie.

Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego

1568 10

Tegoroczne Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego upłynęły pod hasłem odnawialnych źródeł energii oraz budownictwa energooszczędnego na obszarach wiejskich. Zwiedzający uzyskali specjalistyczne, profesjonalne doradztwo w formie porad indywidualnych, organizowanych wykładów oraz prezentacji multimedialnych na stoiskach wystawowych firm. Dużo można było się dowiedzieć na temat nowoczesnych rozwiązań z obszaru odnawialnych źródeł energii, które można wykorzystać w budynkach mieszkalnych i niedużych obiektach usługowych. Prezentowane były rozwiązania dostosowane do istniejącej zabudowy oraz gotowe projekty domów niskoenergetycznych, tzw. domów czystej energii. Natomiast zainteresowani małą architekturą ogrodową zobaczyli najwyższe jakościowo meble ogrodowe, domki letniskowe, sauny ogrodowe, place zabaw dla dzieci i akcesoria ogrodowe.

Katarzyna Jamiołkowska

 

Oficjalne otwarcie

1568 1

Na sobotnie otwarcie Zielonej Gali i Targów Budownictwa Wiejskiego przybyli m.in. Mieczysław Kazimierz Baszko wicemarszałek województwa podlaskiego, Jerzy Mojkowski – kierownik Oddziału Rolnictwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Jan Zalewski – dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Mariusz Cylwik i Marek Skarżyński – zastępcy dyrektora PODR w Szepietowie

 

Pokaz bezpiecznej obsługi maszyn do zbioru zielonek

1568 4

Marek Milewski przedstawiciel KRUS-u poprowadził pokaz, który miał na celu uświadomienie rolnikom, jakie zagrożenia czyhają na nich podczas użytkowania maszyn i jak uniknąć wypadków.

Hit Zielonej Gali

1568 5 

Wśród prezentowanych maszyn wybrano Hit Zielonej Gali – Sieczkarnię FEND KATANA 65, która pokonała konkurencję wydajnością oraz możliwościami technicznymi. Maszynę zaprezentowała po raz pierwszy w Polsce firma KORBANEK.

1568 6

Przedsiębiorstwo to zostało także uhonorowane przez Barbarę Kraszewską właścicielkę firmy PRIMATOR z Czyżewa

Hit Targów Budowlanych

1568 7

Hitem Targów Budownictwa Wiejskiego  zostało  oświetlenie ledowe do budynków inwentarskich, którego dystrybutorem w Polsce jest holenderska firma AniLEDLight. Na zdjęciu Bartłomiej Mieczkowski – przedstawiciel firmy w Polsce.

1568 8

Wśród uczestników Zielonej Gali i Targów Budownictwa Wiejskiego były firmy obchodzące jubileusz: SaMasz z Białegostoku, Rol-Pol Ołdakowscy z Szepietowa, KORBANEK z Tarnowa Podgórnego, AgroMIX z Rydzyna i Rolniczy Ośrodek Maszynowy z Ciechanowca

Odsłony : 363
Skip to content