Wiosenne Targi za nami

kwi 28, 2014 | Aktualności

Już po raz 18 Wiosenne Targi Ogrodnicze i po raz 6 towarzyszące im Targi Pszczelarskie otworzyły kalendarz imprez targowo-wystawienniczych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

1547 4

Po łagodnej zimie szybko doczekaliśmy się rozkwitu wiosny i był to najwyższy czas aby zadbać o ogrody. Przez dwa dni Szepietowo przeżywało istne oblężenie, a to za sprawą ogrodników, działkowców, sadowników i pszczelarzy, którzy licznie przybyli na Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie.

1547 1

Tłumy zwiedzających

Pomimo deszczowej pogody kilka tysięcy zwiedzających 26 i 27 kwietnia odwiedziło blisko 160 wystawców, którzy zaoferowali szeroki wybórsadzonek drzew, krzewów owocowych i ozdobnych, setki odmian roślin, cebulek kwiatów, nawozów, a także mebli i małej architektury ogrodowej, narzędzi, maszyn ogrodowych i produktów pszczelich.

Furorę robiły nie tylko rośliny, ale również regionalne przysmaki. Zwiedzający mogli zakupić i skosztować m.in. chleba na zakwasie, swojską wędlinę, sery podpuszczkowe, a także oscypki.

1547 6 

Ciekawym punktem Targów była wystawa królików rasowych przygotowana przez Podlaski Związek Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Zwiedzający mieli możliwość podziwiać, dotknąć, pogłaskać i zakupić te piękne zwierzęta.

1547 2

Rozstrzygnięcie konkursów

Hitem targów zostały różne odmiany mięty m.in. pieprzowa, czekoladowa, cytrynowa, pomarańczowa, bananowa i inne. Roślina została doceniona za lecznicze, konsumpcyjne i ozdobne walory. Roślinę przywiózł do Szepietowa Jerzy Ogar właściciel firmy BIOGAR z Dziadkowic.

Niezwykle okazale prezentowało się stoisko firmy „Cztery Pory Roku” z architekturą ogrodową, które otrzymało tytuł „Najatrakcyjniejsze stoisko”.

W kategorii „Najbogatsza Oferta” nagrodę otrzymało Nadleśnictwo Rudka za przygotowanie części edukacyjnej w zakresie gospodarki leśnej.

Wśród wyrobów pszczelich doceniono Miód Pitny Podlaski Rubinowy z gospodarstwa pasiecznego, którego właścicielem jest Dawid Olesiuk z miejscowości Saki.

Edukacja i porady

Targi ogrodnicze to nie tylko okazja do zakupów, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zadbał o elementy edukacyjne. Targom towarzyszył wykład na temat pomysłów na urządzanie ogrodów. Nie zabrakło również pokazów tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego.

Podczas targów można było skorzystać z fachowego doradztwa, swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwana czele ze specjalistami z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

1547 3

W namiocie PODR można było sprawdzić swoją wiedzę nt. znajomości roślin, najlepsi otrzymali drzewka i roczną prenumeratę „Piękno i Pasja”.

 1547 5

Kwietniowy weekend w Szepietowie umilały występy zespołów z powiatu wysokomazowieckiego prezentujące dorobek kulturowy regionu.

Zapraszamy do Szepietowa już w maju – 24 i 25 maja na Zieloną Galę i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego.

Katarzyna Jamiołkowska

Odsłony : 269
Skip to content