Spotkanie rolników z ministrem rolnictwa w sprawie ASF

mar 3, 2014 | Aktualności

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba obiecał, że rząd pomoże podlaskim rolnikom sprzedać tuczniki. Takie zapewnienie otrzymali podlascy rolnicy od ministra na spotkaniu w Sokółce.

26 lutego w sali Metal-Fachu w Sokółce minister rolnictwa Stanisław Kalemba spotkał się z rolnikami, przedstawicielami samorządów, instytucji pracujących na rzecz rolników z województwa podlaskiego.

Minister Rolnictwa omówił działania, które podejmuje ministerstwo w celu zminimalizowania strat jakie głównie podlascy rolnicy ponoszą w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików na terenie przygranicznych dwóch gmin Szudziałowa i Krynek.

Wykrycie wirusa zmusiło służby weterynaryjne do utworzenia strefy buforowej w celu uniemożliwienia przedostanie się wirusa do gospodarstw. Wszystkie te działania spowodowały, że rolnicy nie mogą sprzedać swoich świń i to jest bardzo duży problem. Spadły też ceny żywca wieprzowego w związku z zablokowaniem przez wiele państw importu trzody chlewnej z naszego kraju.

Ze strony rolników była dosyć ostra dyskusja oraz duży niepokój związany z wstrzymaniem skupu trzody chlewnej. Bożena Jelska-Jaroś jako prezes Podlaskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej podkreśliła, że rolnicy oczekują w tej sprawie konkretnych działań zmierzających do zrekompensowania strat jakie poniosą w wyniku powstałej sytuacji niezawinionej przez nich.

W końcowej części spotkania minister Kalemba obiecał, że rząd pomoże podlaskim rolnikom sprzedać tuczniki być może organizując skup interwencyjny.

W trakcie spotkania zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski omówił sposób postępowania w celu zapobieżenia rozprzestrzenienia się tej choroby w głąb kraju.

Wśród licznie zgromadzonych gości między na spotkaniu z ministrem rolnictwa byli m.in.: poseł na Sejm Krzysztof Jurgiel, wicemarszałek województwa Mieczysław Baszko, wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, dyrektor departamentu rolnictwa UM Ewa Kulikowska, prezes PIR Grzegorz Leszczyński, zastępca dyrektora PODR w Szepietowie Mariusz Cylwik, kierownik PZDR w Sokółce Stanisław Jaroszewicz.

Roman Wojewódzki

Odsłony : 235
Skip to content