Relacja z wyjazdu do wiosek tematycznych do woj. warmińsko-mazurskiego

gru 18, 2013 | Aktualności

Sekretariat Regionalny KSOW w województwie podlaskim wspólnie z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zrealizował w dniach 20-22 listopada 2013 roku „Wyjazd studyjny w zakresie poznania dobrych praktyk funkcjonowania wiosek tematycznych i tworzenia sieci współpracy na przykładzie woj. warmińsko-mazurskiego”.

W wyjeździe uczestniczyło 30 osób, w tym partnerzy KSOW, lokalni liderzy, członkowie NGOs, doradcy i in. interesariusze.

Wyjazd rozpoczął się od wizyty we wsi Blanki – w Klubie Babek Zielarek. Blanki to wieś, w której z zielarstwa wyrósł koncept na działalność wsi. Okazało się, że pasjonatek zielarstwa jest wokoło sporo. Jednym z głównych celów tej działalności jest promocja gminy Lidzbark Warmiński poprzez zielarstwo i ekologię. Dziś Blanki są znane z produktów powstałych z miejscowych ziół (gł. pokrzywy). Do produkcji nalewek i syropów używane są także dziko rosnące rośliny lecznicze. „Babki zielarki” – ekspertki w swojej dziedzinie, korzystają z różnych ziół i roślin: waleriany, kwiatów bzu czarnego, pączków brzozy, aronii, owoców pigwy, dzikiej róży, malin, szafranu, poziomek, czy korzenia arcydzięgiela. Z tych wszystkich składników i sięgających do tradycji przepisów powstają nalewki lecznicze o oryginalnych i kuszących nazwach, jak choćby lubczykowy eliksir miłości, czy nalewka jubilerska z płatkami złota. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze recepturą wytwarzania co ważniejszych produktów „Babek Zielarek”.

Drugi dzień wyjazdu to pobyt w Wiosce Garncarskiej – przedsiębiorstwie społecznym zlokalizowanym w Kamionce k. Nidzicy. Wioska Garncarska spaja przedsiębiorczość z promocją historii i kultury regionalnej. Na bazie dawnych umiejętności rzemieślniczych i ginących zawodów tworzy się dziś szanse zatrudnienia dla mieszkańców nidzickich wsi. Przedsięwzięcie to ma charakter demonstracyjny, prezentując miejsce i rolę starych technologii rzemieślniczych i ich opłacalność na nowoczesnym, konkurencyjnym rynku. Uczestnikom wyjazdu udostępniono warsztaty (pracownie) rzemiosła: garncarskiego, pamiątkarskiego i malowania na szkle, wraz z pokazami dokonanymi przez pracowników wioski.

W trzecim dniu udaliśmy się do wsi Gady. We wsi działa prężne Stowarzyszenie „Nasze Gady”, realizujące różnorodne warsztaty edukacyjne, happeningi i jarmarki. Stowarzyszenie działa na rzecz odkrywania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Warmii oraz turystyki dziedzictwa. Od 2008 roku w każdą ostatnią sobotę sierpnia odbywają się w Gadach Festyny Archeologiczne. Uczestników zapoznano z praktyką tworzenia szlaku historycznego (szlak grodzisk pruskich) oraz udzielano praktycznych wskazówek w zakresie procesu certyfikacji produktów lokalnych i regionalnych (Warmińskie Gniazdo).

Oprócz interesujących wykładów (seminaria), pod okiem i opieką merytoryczną eksperta z LGD „Warmiński Zakątek”, uczestnikom przedstawione zostały przykłady i dobre praktyki funkcjonujące w przedmiocie wiosek tematycznych. Uczestnicy zdobyli teoretyczną i praktyczną wiedzę, jak można wpływać na wzrost dochodów w przedsiębiorstwie/obiekcie/gospodarstwach, wykorzystując potencjał lokalny wioski tematycznej.

Ubezpieczonym uczestnikom zapewniono dojazd, wyżywienie, noclegi oraz materiały szkoleniowe.

 

Tomasz Śnieciński

Odsłony : 306
Skip to content