Jesień w sadzie, ogrodzie i …w lesie – Targi Ogrodnicze i Leśne

paź 14, 2013 | Archiwum aktualności

 

Dwudziesta edycja Targów Ogrodniczych „Jesień w sadzie i ogrodzie”, organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, była owocna w liczne atrakcje i nowe przedsięwzięcia. Po raz pierwszy zorganizowano Targi Leśne i Jarmark Koński. 12 i 13 października Szepietowo odwiedziło ok. 10 tysięcy zwiedzających.

 

Wszystko do ogrodów

Miłośnicy przydomowych sadów i ogrodów wybierali wśród bogatego asortymentu drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, bylin, cebul kwiatowych, kwiatów doniczkowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się materiał szkółkarski owocowy. Kupujący najczęściej szukali roślin do uzupełnienia nasadzeń.

– Wraca zainteresowanie tradycyjnymi odmianami drzew owocowych – przyznał Mirosław Skibicki, szkółkarz z Kurian – Nowe odmiany są delikatniejsze, w naszym, surowym klimacie nie zawsze wytrzymują zimę i wiosenne przymrozki – dodał wystawca. Dobrze sprzedawały się odmiany jabłoni tj. antonówka, malinówka, czy kronselka. Kupowano również krzewy malin, agrest bezkolcowy, furorę robiła pigwa jabłkowa, czy gruszkowa.

Z pośród materiału ozdobnego chętnie kupowano rośliny, które ożywią ogrody jesienią i zimą tj. wrzosy, berberysy, ogniki.

Hitem targów ogrodniczych został perukowiec podolski odmiany „GRACE”. Roślina po raz pierwszy pojawiła się na targach w Szepietowie, została wyprowadzona na własnym pędzie do ok. 100-120 cm wysokości. Przywieźli ją Krystyna i Ireneusz Szkup, prowadzący gospodarstwo ogrodniczo-szkółkarskie w Szymanowicach.

 

W kategorii „Najatrakcyjniejsze stoisko” nagrodę przyznano Bożenie i Dariuszowi Granowskim z Dębówki koło Warszawy. Na stoisku zaprezentowano około tysiąca odmian kaktusów i innych sukulentów.

Nagrodę „Najbogatsza oferta” przyznano Annie i Tomaszowi Makowskim z Bruszewa Borkowizny. Wystawcy zaoferowali bogaty asortyment materiału ozdobnego szkółkarskiego oraz projektowanie i kompleksowe zakładanie ogrodów.

Na szepietowskich targach tradycyjnie już furorę robiły regionalne przysmaki i rękodzieło, kupowano również miody z podlaskich pasiek.

Leśne oblężenie

Odwiedzający szepietowskie targi to często posiadacze lasów, to właśnie z myślą o nich zorganizowano pierwsze Targi Leśne pod hasłem Las i My. To wspólna inicjatywa PODR w Szepietowie, RDLP w Białymstoku i Nadleśnictwa Rudka. Przez dwa dnia Szepietowo przeżywało istne oblężenie leśników. Swoją ofertę zaprezentowało kilkunastu wystawców z branży leśnej.

Targom towarzyszyło wiele akcentów łowieckich – była okazja wysłuchać występy zespołu sygnalistów myśliwskich oraz sposoby wabienia zwierzyny.


Zwiedzający chętnie korzystali z doradztwa leśnego, dopytywali się o plany zalesienia, odnowę lasu, a także możliwości zakupu drewna w nadleśnictwach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy edukacyjne i sprawnościowe. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczną pracę w lesie, w tym celu odbył się pokaz prawidłowej pracy pilarki spalinowej.

Wielu zwiedzających z zaciekawieniem obserwowało maszyny leśne w akcji, często po raz pierwszy.

Organizatorzy przyznali Hit Targów – statuetkę „Zajączki z leśnej łączki” firmie Hydro-Fast, za przyczepy leśne do zrywki drewna. Firma z Białegostoku na swoim stoisku przeprowadziła wiele pokazów pracy sprzętu do przeróbki i pozyskiwania drewna.

 

Jarmark koński

Sobotnie spotkanie hodowców koni spotkało się z wielką aprobatą i zainteresowaniem zwiedzających. Prezentacje koni i bezpośrednie rozmowy hodowców zaowocowały wieloma transakcjami biznesowymi. W sumie wystawiono na sprzedaż 22 okazy rasy: polski koń zimnokrwisty.

 

Rekordowa kwota 12 tys. zł padła za klacz „Perełka” Mariusza Wisłockiego z miejscowości Dołubowo w gm. Dziadkowice. Ogier „Lux” Marcina Szarejko z Zabłudów Kol. został sprzedany za 10 tys. zł.

Rozstrzygnięcia konkursów

Targom towarzyszyły liczne rozstrzygnięcia konkursów. Poznaliśmy właścicieli najlepszych gospodarstw agroturystycznych – I miejsce zajął Andrzej Mosiewicz z miejscowości Giby w powiecie sejneńskim, „Tatarska Jurta” Dżennety Bogdanowicz z Kruszynian zajęła drugie miejsce, a trzecie – gospodarstwo „Carski Trakt” Elżbiety i Jana Nadolnych z Sulin-Strumiłowo. Tytuł najpiękniejszej podlaskiej wsi przypadł miejscowości Żelechy w gminie Piątnica, II miejsce zajęła wieś Czerwone, gm. Kolno, III miejsce – Proniewicze z gm. Bielsk Podlaski.

Targi były okazją do obejrzenia wystawy prac konkursowych, zgłoszonych do konkursu fotograficznego „Krajobraz kulturowy wsi województwa podlaskiego”. Ogłoszono również wyniki konkursu, najlepiej oceniono pracę „Na ławeczce” Rafała Ostaszewskiego z Koił w gm. Hajnówka.

Wszystkie konkursy zorganizowano przy współpracy z Sekretariatem Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Białymstoku.

Jesienne targi zakończyły tegoroczny kalendarz imprez organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Miłośników ogrodów zapraszamy do Szepietowa na Wiosenne Targi Ogrodnicze w dniach 26-27 kwietnia 2014 roku.

 

Marlena Zaremba

Skip to content