VI Powiatowa Wystawa Koni Zimnokrwistych w Dowspudzie

wrz 4, 2013 | Aktualności

W niedzielę 1 września odbyły się Dożynki Powiatu Suwalskiego w Dowspudzie koło Raczek. Na stoiskach wystawcy prezentowali rękodzieło, regionalne jadło oraz maszyny i urządzenia rolnicze. Nie zabrakło również stoiska zorganizowanego przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Suwałkach. Podczas dożynek odbyła się również VI Powiatowa Wystawa Koni Zimnokrwistych.

W wystawie uczestniczyły i były oceniane źrebięta pod matkami, klaczki roczne i dwuletnie oraz ogierki roczne i dwuletnie spełniające rodowodowe warunki wpisu do księgi hodowlanej.

Komisja sędziowska w trzyosobowym składzie dokonała oceny koni, prezentowanych przez wystawców. W ocenie indywidualnej źrebiąt Komisja stosując skalę od 1 do 5 pkt. brała pod uwagę następujące elementy: typ rasowy, budowę, ruch oraz zdrowie i ogólne wrażenie. U koni rocznych i dwuletnich  (klaczki i ogierki) stosowano skalę od 1 do 10 punktów przy ocenie indywidualnej następujących cech: typ, pokrój, stęp, kłus oraz kondycja, pielęgnacja i ogólne przygotowanie koni do czempionatu. Nagrody hodowcom koni pochodziły z funduszu Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku oraz od sponsorów. Dodatkowo pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Suwałkach ufundowali pamiątkowe trzy puchary, które zostały wręczone przez Wiesława Anielaka – kierownika PZDR w Suwałkach. Otrzymali je hodowcy nie tylko za ocenę punktową prezentowanych koni, lecz również za ich zaangażowanie społeczne i współpracę z PODR. Otrzymali je hodowcy w następujących kategoriach:

1. Klacze ze źrebakami – klacz Berta oraz źrebię – ogierek Berg; wystawca Jerzy Gora z Wiżajn.

2. Klacze roczne i dwuletnie – klacz Wichura; wystawca Jan Kozłowski z Bakałarzewa.

3. Ogiery roczne i dwuletnie – ogier Wichura; wystawca Janusz Zachariasz z Lipowa.

Jan Szczypiń

Odsłony : 268
Skip to content