Pierwszy dzień szkolenia „Rękodzieło żyje w nas”

kwi 26, 2010 | Projekty zakończone

kapital

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

prog028_1

19 kwietnia 2010 r. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie rozpoczął realizację projektu „Rękodzieło żyje w nas”. Projekt jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Chęć uczestnictwa w szkoleniu zgłosiło 32 osoby. Najwięcej pochodziło z powiatu wysokomazowieckiego  19 osób,  z powiatu siemiatyckiego 5 osób, bielskiego 5 osób i zambrowskiego 3 osoby. Z różnych powodów zrezygnowało 8 osób. Ostatecznie szkolenie rozpoczęły 24 osoby w tym 19 kobiet i 5 mężczyzn.

Pierwsze zajęcia odbyły się w Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach. Na początku omówiono co trzeba wiedzieć i zrobić, aby  uruchomić własną działalność gospodarczą.

Od 22 do 30 kwietnia będą realizowane warsztaty, równolegle w dwóch grupach. Instruktorami będą osoby, które wcześniej prowadziły takie warsztaty i uzyskały wysoką ocenę uczestników.

Jedna grupa przez pierwsze 3 dni szkolenia będzie uczyła się wykonywać różne wyroby z chrustu brzozowego, a następnie przez 4 dni z wikliny. Zajęcia będą odbywały się  w gospodarstwie agroturystycznym „Niezapominajka” w Kozarzach.

Druga grupa przez pierwsze dwa dni szkolenia będzie uczyła się haftu krzyżykowego, przez kolejne 2 dni wykonywania pisanek różnymi technikami i kolejne 3 dni malowania na szkle. Zajęcia będą odbywały się  w salach Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych „NATURA” działającym przy DPS w Kozarzach.

Uczestnicy szkolenia na początku maja, podczas wyjazdu studyjnego „Szlakiem Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego” będą mieli okazję zapoznać się z praktycznym prowadzeniem działalności rękodzielniczej. Szkolenie zakończy się 20 maja. W tym dniu uczestnicy dowiedzą się jak prowadzić działalność gospodarczą, skąd można uzyskać pomoc, jak prowadzić marketing i  jak sprzedawać własne wyroby.

Szkolenie jest całkowicie bezpłatne.

Część zajęć praktycznych będzie prowadził pracownik Firmy „RUNO” z Hajnówki, która zajmuje się pozyskiwaniem i przetwarzaniem ziół i surowców zielarskich, produkcją wyrobów rękodzieła ludowego z drewna, wikliny i innych surowców do wyplatania a także produkcją własnych mieszanek przyprawowych i herbat. Współwłaściciel tej firmy wyraził chęć podjęcia współpracy z osobami, które ukończą szkolenie i będą chciały zająć się działalnością rękodzielniczą.

Jan Jamiołkowski,kierownik projektu

Skip to content