Hortiterapia – nowe możliwości w agroturystyce

cze 23, 2017

Terapia ogrodnicza wkracza drobnymi krokami na polski grunt. Nie jest jeszcze powszechnie znaną metodą wspomagającą leczenie, przez wielu lekarzy wciąż nieuznawaną, ale dzięki pracy naukowców z m.in. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaczyna być zauważana i coraz bardziej doceniana. Hortiterapia jest jedną z form terapii wspomagających tradycyjne metody rehabilitacji. Co ciekawe może być przeznaczona dla osób o ściśle określonych zaburzeniach lub schorzeniach oraz dla osób zupełnie zdrowych – a przynajmniej pozornie, bo większość z nas cierpi na swoiste zaburzenia i schorzenia cywilizacyjne, o których często nie mamy pojęcia, takie jak zaburzenia sensoryczne spowodowane rozwojem technologii. Czym jednak hortiterapia różni się od amatorskiego ogrodnictwa? Czy można wykorzystać ją w podlaskiej agroturystyce?

Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy 5-6 czerwca 2017 roku podczas wyjazdu studyjnego do Olsztyna i okolic dla 25-osobowej grupy rolników, mieszkańców obszarów wiejskich i specjalistów PODR w Szepietowie pt. „Ogrodoterapia – innowacyjne wykorzystanie roślin ozdobnych”. Projekt opracowany został przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a sfinansowany ze środków SIR.

Pierwszy dzień wyjazdu spędziliśmy na uniwersytecie. Doktor inż. Beata Płoszaj-Witkowska zapoznała nas z ideą i historią hortiterapii oraz roślinami ozdobnymi wykorzystywanymi w ogrodach terapeutycznych. O podstawowych zasadach projektowania ogrodów terapeutycznych opowiedział nam dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak, zaś o możliwościach jakie daje wykorzystanie w hortiterapii ziół i warzyw mówiły dr hab. Anna Francke i dr hab. Joanna Majkowska-Gadomska. Niezwykle dynamiczne wykłady i ogromna ilość prezentowanych nam zdjęć nie pozwoliły nawet na chwilę nudy czy rozproszenia.

Dzień kolejny rozpoczęliśmy w Orzechowym Wzgórzu – niezwykle urokliwym gospodarstwie agroturystycznym, które wprowadziło już do swojej oferty hortiterapię. Po wykładzie dotyczącym ogrodoterapii jako metody wspomagającej rehabilitację w pracy z dziećmi, przystąpiliśmy do warsztatów pod okiem dr Beaty Płoszaj-Witkowskiej i Zbigniewa Legata, właściciela Orzechowego Wzgórza. I wtedy dopiero zaczęło się dziać! Tworzyliśmy kompozycje z żywych kwiatów, kolaże z żywych roślin ozdobnych, sialiśmy i sadziliśmy rośliny w ogrodzie.

Niezwykle pouczający wyjazd zakończyliśmy wizytą w Ogrodach Pokazowych & Motylarni w Marcinkowie koło Mrągowa – Magdalena Markiewicz opowiedziała nam o swoich ogrodach, o całym procesie projektowania i elementach hortiterapii pod kątem agroturystyki, a na koniec pokazała nam niesamowitą motylarnię.

 

 

Izabela Targ
Sekcja WGDiA

Skip to content