Poszerzający się obszar ASF w Polsce

gru 9, 2019

W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami:

  • obszar zagrożenia (kolor niebieski na mapie),
  • obszar objęty ograniczeniami (kolor czerwony na mapie),
  • obszar ochronny (kolor żółty na mapie)

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w obszarach tych obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa (więcej informacji o ograniczeniach, zakazach i nakazach obowiązujących w poszczególnych strefach  (https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zakazy-nakazy-i-ograniczenia-obowiazujace-w-poszczegolnych-obszarach)

Aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2019/1994 z dnia 28 listopada 2019 r.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o publikacji decyzji zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE oraz stwierdzeniu przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika w województwie dolnośląskim

Komunikaty 2019-11-27

W dniu 26 listopada 2019 r. opublikowana została decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2019/1952 z dnia 25 listopada 2019 r., zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich.

W związku z wystąpieniem kolejnych przypadków ASF u dzików na terenie województwa lubuskiego, powiększony został zasięg obszaru objętego ograniczeniami („strefa czerwona”) oraz obszaru ochronnego („strefa żółta”) w obrębie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Ponadto, na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii, Komisja Europejska zdecydowała o zniesieniu restrykcji na terenie niektórych gmin w obrębie powiatów: płockiego i płońskiego, w województwie mazowieckim, położonych w obszarze zagrożenia w związku z występowaniem ASF. Na mocy przyjętej decyzji, status obszarów objętych ograniczeniami zostanie przywrócony dla niżej wymienionych gmin:

– w powiecie płockim – Wyszogród i Mała Wieś,

– w powiecie płońskim – Naruszewo i Czerwińsk nad Wisłą.

Decyzja dostępna jest na stronie internetowej UE:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D1952&from=PL

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż w dniu 26 listopada 2019 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, uzyskano dodatni wynik badania w kierunku ASF, w próbce pobranej w dniu 22 listopada br. od dzika padłego na terenie przeszukiwań prowadzonych w województwie dolnośląskim, w miejscowości Kotla, w gminie Kotla, w powiecie głogowskim.

Źródło:

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce

Łukasz Olender

Skip to content