Lepsza ochrona zwierząt

gru 13, 2016

Prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt trwają nie tylko w ramach Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Swój projekt przygotowało także Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich z siedzibą w Bielewie. Projekty parlamentarne i obywatelskie są zbieżne w najważniejszych kwestiach.

Projekty zakładają zakaz trzymania psów na uwięzi, wykorzystywanie zwierząt w cyrkach i hodowania ich wyłącznie na futra, rozszerzenie katalogu czynów uznawanych za znęcanie się nad zwierzętami, podwyższenie kar za znęcanie się oraz wprowadzenie sankcji za naruszenie sądowego zakazu posiadania zwierząt.

W odniesieniu do zwierząt hodowlanych ustawa ma na celu zakaz transportu ryb żywych bez wody i innych czynności powodujących nadmierne cierpienie, zakaz chowu zwierząt futerkowych na futra (z okresem karencji), ograniczenie czasu trwania transportu zwierząt do 12 godzin, nakaz wprowadzenia przegród oddzielających zwierzęta zabijane od oczekujących na zabicie w ubojniach, ograniczenie uboju rytualnego poprzez zakaz wywozu i eksportu mięsa pochodzącego z tego uboju, jasny zakaz kastrowania świń bez znieczulenia.

Małgorzata Bobek

PZDR w Białymstoku

Skip to content