Warsztaty polowe w powiecie sokólskim

czerwiec 29, 2017

W gminach Szudziałowo i Krynki, gdzie uprawia się najwięcej rzepaku, w dniu 05.06.2017 r. zorganizowano warsztaty polowe pt. ,,Monitoring występowania zagrożeń agrofagami oraz progi szkodliwości w produkcji rzepaku”. W warsztatach uczestniczyło 10 rolników. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał Listę Zalecanych Odmian dla woj. podlaskiego na rok 2017 oraz informacje na temat progów szkodliwości najgroźniejszych agrofagów w uprawie rzepaku. Warsztaty przeprowadzili doradcy: Krzysztof Kulik – starszy specjalista ds. rzepaku (PODR w Szepietowie) i Dawid Kułakowski specjalista ds. produkcji roślinnej (PZDR w Sokółce).
Rzepak w tym roku przezimował dobrze o czym świadczy zagęszczenie łanu. Wystarczająca grubość pokrywy śnieżnej w trakcie zimy uchroniła rzepak przed negatywnym skutkiem wysokich spadków temperatury powietrza. W bieżącym roku mokra i zimna wiosna spowolniła wegetację roślin, co utrudniło wczesne zasilenie ich w azot, ale rzepak poradził sobie dobrze i zdążył w kolejnych miesiącach z nadrobieniem zaległości.
Warunki atmosferyczne podczas prowadzonych warsztatów nie rozpieszczały uczestników i utrudniały obserwacje. Był to pochmurny, deszczowy dzień a w takich warunkach trudno było zaobserwować występowanie szkodników. W wyniku przeprowadzonej lustracji na plantacji rzepaku, zaobserwowano żerowanie chowacza posobnika, a choroby i chwasty praktycznie nie występowały, tylko na skraju plantacji można było zaobserwować m.in.: chabry. Warsztaty polowe jako forma kształcenia została bardzo dobrze przyjęta przez uczestników, pozwoliła na wymianę doświadczeń rolników z doradcami oraz podniosła świadomość i umiejętność prawidłowego monitorowania, rozpoznawania i zwalczania agrofagów. Utrwaliła także zasady integrowanej ochrony roślin w uprawie rzepaku.

 

warsztaty rzepak 1

warsztaty rzepak 2

warsztaty rzepak 3

 

Dawid  Kułakowski 

Skip to content