Niepodległa w Szepietowie

lis 12, 2021 | Aktualności, Zaprosili nas

11 listopada to wyjątkowa data dla wszystkich Polaków. Obchody Święta Niepodległości w Szepietowie rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym imienia NMP Królowej Miłosierdzia.  Liturgii przewodził ks. kan. Andrzej Latkowski, który modlił się w intencji rządzących naszym krajem oraz wszystkich Polaków. Podczas wspólnej modlitwy uczniowie szkoły podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprezentowali bogaty występ artystyczny.

Święta miłości kochanej ojczyzny,

Czują cię tylko umysły poczciwe!

Dla ciebie zjadłe smakują trucizny

Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.

Ignacy Krasicki

Po mszy świętej rozpoczął się pochód do Urzędu Gminy gdzie złożono kwiaty pod Postumentem Orła Białego. Głos zabrał wówczas burmistrz Szepietowa Robert Lucjan Wyszyński, podziękował wszystkim za przybycie. W sposób szczególny zwrócił się do obecnego na uroczystości pułkownika Krzysztofa Czapnika – Dowódcy 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce – Szanowni Państwo, to jest wydarzenie chyba historyczne Panie pułkowniku od nas wszystkich, ogromny szacunek i wdzięczność za to co robicie, za to że bronicie naszych granic w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Wybrzmiała pieśń Legiony, po niej mieszkańcy przemaszerowali pod pomnik upamiętniający poległych pracowników kolei.

Odnowiony pomnik odsłonili uroczyście Pani Wanda Stefaniak – przedstawicielka kolejarzy, Burmistrz Lucjan Robert Wyszyński oraz  Naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku dr Jarosław Schabieński.

Uwieńczeniem podniosłej chwili były wystąpienia zaproszonych gości. Głos zabrał m.in. dr Jarosław Schabieński – takim naturalnym domem tego narodu jest Państwo, państwo które jak szczególnie dzisiaj czujemy, nie jest czymś danym na zawsze. Jest czymś o co powinniśmy dbać, co powinniśmy szanować, bo w tym państwie i w tym narodzie możemy się rozwijać. Dzisiaj stoimy przed pomnikiem tych, służyli Państwu i oddali własne życie. Senator RP Jacek Bogucki zwrócił się do zebranych słowami: …ci kolejarze, bohaterowie potrafili walczyć i odzyskiwać niepodległość, ale i wznieść pierwszy krzyż, pierwszy pomnik. To wielka odwaga i wysiłek naszych przodków. Żyjemy w wolnej Polsce, i cieszymy się z tej wolności, ale czy umiemy z niej korzystać? …wolność naszym przodkom nie przyszła łatwo, przecież to przez tą ziemie przetoczyła się wojna 20-stego roku, gdzie ofiarami była ludność cywilna…Senator wzywał do jedności, która jest nam teraz potrzeba, jedności narodu w obliczu trudnej sytuacji na wschodniej granicy. W uroczystości wzięło udział wielu gości: wiceprzewodniczący sejmiku Województwa Podlaskiego Łukasz Siekierko, radny sejmiku Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciech Mojkowski radni powiatowi i gminni, dyrektorzy szkół, uczniowie, przedstawiciele służb państwowych, oraz mieszkańcy gminy Szepietowo. Zakończeniem podniosłych uroczystości był wspólny koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Szepietowie.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną oraz śledzenia naszej strony i portalu na profilu społecznościowym FB.

Sylwia Sikorska

koordynaror ds. promocji

Zdjęcia: Sylwia Sikorska, Tomasz Sieńczuk

 

Odsłony : 690
Skip to content