Ogrodnicze szaleństwo w Szepietowie

paź 10, 2021 | Aktualności, Jesień w sadzie i ogrodzie, Wydarzenia, Zaproszenia, Inicjatywy

W drugi weekend października odbyły się Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i w ogrodzie” oraz „Piknik Rodzinny”. Organizatorami tego wydarzenia byli Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku. Pogoda była piękna, przybyły tłumy zwiedzających.

Podczas uroczystego otwarcia targów Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciech Mojkowski przywitał licznie przybyłych gości zwracając się do nich: „Oprócz kiermaszu ogrodniczego, czeka nas dziś wiele atrakcji. Wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa – Oddziałem Terenowym w Białymstoku, Targi Ogrodnicze zostały wzbogacone o Piknik Rodzinny. Chcemy i zapraszamy Państwa do promowania Polskich produktów żywnościowych. Do wspólnej degustacji tych produktów oraz do bycia solidarnymi z rolnikami. Ta solidarność powinna wypływać od nas każdego dnia, podczas codziennych zakupów. Powinniśmy być świadomymi konsumentami i wspierać tym samym regionalnych producentów rolnych”.

W wydarzeniu wzięło udział wiele instytucji z naszego województwa. Wśród gości byli m. in.: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku Jadwiga Zabielska, Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku Jacek Jarmołowicz, Dowódca 14. Batalionu Lekkiej Piechoty w Hajnówce z I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Krzysztof Czapnik wraz z żołnierzami.

Jak co roku, ogrodnictwo i sadownictwo było tematem przewodnim imprezy. Bogata oferta wystawiennicza zachęciła wielu do odwiedzenia i dokonania zakupów oraz poznania aktualnych ogrodniczych trendów bieżącego sezonu. W kiermaszu ogrodniczym wzięło udział ponad 200 wystawców, którzy oferowali szeroki asortyment zarówno roślin owocowych jak i ozdobnych. Zwiedzający mogli porównywać oferty cenowe oraz uzyskać doradztwo w zakresie pielęgnacji roślin ogrodniczych. W namiocie informacyjnym PODR zorganizowano również konkurs „Zgadnij co to za roślina”, można tam też było zasięgnąć informacji dotyczących ogrodnictwa i nie tylko. Na scenie podsumowano wojewódzki etap konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowany przez Oddział Regionalny KRUS w Białymstoku. „To duże wyróżnienie, że podczas naszych targów możemy gościć najwyżej ocenionych rolników w tym ważnym konkursie” – powiedział Wojciech Mojkowski Dyrektor PODR Szepietowo.

Uczestnicy targów mogli podziwiać wystawę królików. Podlascy hodowcy zaprezentowali podczas wydarzenia ok. 80 sztuk tych pięknych i wdzięcznych zwierząt. Ciekawym punktem programu była prezentacja sprzętu i broni I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i WKU Bielsk Podlaski. Żołnierze przygotowali wiele atrakcji dla każdego. Najmniejsi odwiedzający mogli przejść tor „Małego Terytorialsa”, zagrać w gry terenowe, poszukiwać skarbów przy pomocy wojskowych detektorów oraz maskować twarze. Stoisko z animacjami i zabawami dla dzieci przygotował również Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem. Miś Staś zapraszał wszystkie dzieci spacerujące po terenach PODR Szepietowo do namiotu, gdzie czekała moc atrakcji – bańki mydlane, malowanie twarzy, popcorn, gorąca czekolada, gry i zabawy oraz wiele innych.

W części artystycznej Targów wystąpił Maestro Chives, który zaczarował słuchaczy dźwiękiem skrzypiec elektronicznych. Zaś w ludowy klimat wprowadziły nas dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie z Szepietowa, zespół Kolej na Łapianki oraz seniorki z werwą Łapskie Nutki. W ramach Pikniku Rodzinnego OT KOWR w Białymstoku zaprosił do degustacji polskich produktów żywnościowych. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia bawili się z animatorami oraz korzystali ze strefy zabaw. Nie zabrakło również stoiska informacyjnego KOWR na którym pracownicy służyli fachowym doradztwem.

Jak co roku został rozstrzygnięty konkurs przeprowadzany wśród wszystkich firm, które prezentowały swoja ofertę na Targach Ogrodniczych.

Hitem Targów Ogrodniczych został Judaszowiec kanadyjski – z gospodarstwa ogrodniczego Marzeny Radzikowskiej – Siemiatycze.
Nagrodę za „Najatrakcyjniejsze stoisko” przyznano Gospodarstwu Ogrodniczemu – Emilii Kotowskiej z Drozdowa.
Gospodarstwo Henryki i Kazimierza Suszków z Opoki koło Końskowoli (woj. lubelskie) otrzymało nagrodę w kategorii „Najbogatsza oferta”.

Była to ostatnia w tym roku impreza targowo-wystawiennicza zorganizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Już wkrótce zostanie opracowany kalendarz imprez na przyszły rok.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszej strony internetowej www.odr.pl oraz profilu społecznościowego na FB.

Katarzyna Olszewska
Foto: Wioletta Cieszkowska, Katarzyna Olszewska

Odsłony : 1118
Skip to content