Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Uwaga na rdzę żółtą zbóż i traw – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Uwaga na rdzę żółtą zbóż i traw


Print Friendly, PDF & Email

Na plantacjach zbóż ozimych pojawiły się objawy rdzy żółtej zbóż i traw. Można je zauważyć na wszystkich częściach nadziemnych roślin tj. liściach, pochwach liściowych, źdźbłach, kłosach, a nawet na ziarniakach. Niska temperatura oraz wysoka wilgotność kwietniu i maju stanowiły doskonałe warunki do rozwoju choroby. Optymalne warunki termiczne do rozwoju grzyb chorobotwórczy osiąga w temperaturze około 10°C i w takiej temperaturze kiełkują zarodniki dokonując penetracji liści. Duże porażenie może powodować straty w plonie sięgające 50-70%. Pozostawienie uprawy bez ochrony może skutkować całkowitą utratą plonu.

Objawy na liściach mają wygląd wydłużonych chlorotycznych pasów ograniczonych nerwami, a na nich w rzędach ułożone są charakterystyczne żółte skupiska zarodników (uredinia). Na odmianach mniej podatnych na rdzę żółtą można obserwować tylko żółte chlorotyczne pasy wzdłuż liści, a uredinia nie pojawiają się wcale lub pojawiają się z opóźnieniem.

Próg ekonomicznej szkodliwości uzależniony jest od fazy rozwojowej zboża:

  • w fazie krzewienia – 30% roślin z  pierwszymi objawami choroby
  • w fazie strzelania w źdźbło – 10% porażonej powierzchni liścia podflagowewgo
  • w fazie kłoszenia – pierwsze objawy porażenia na liściu flagowym lub podflagowym.

Występowanie rdzy żółtej w trakcie wegetacji możemy ograniczać za pomocą środków ochrony roślin. W oparciu o progi ekonomicznej szkodliwości należy wykonać zabieg przy użyciu substancji czynnej z grupy triazoli, m.in. epoksykonazol, protiokonazol, tebukonazol, lub w mieszaninach z substancjami czynnymi należącymi do strobiluryn.

Michał Godlewski
gł. spec. ds. doświadczalnictwa

 rdza 2

Skupiska zarodników (uredinia) łatwo brudzą palce i podobnie łatwo można je zetrzeć z powierzchni liścia