Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Tłumy na Podlaskim Dniu Kukurydzy – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Tłumy na Podlaskim Dniu Kukurydzy


Print Friendly, PDF & Email

Bogata kolekcja mieszańców kukurydzy, 135 odmian z ponad 20 firm, nowoczesne maszyny, pokazy zbioru kukurydzy, wykłady i liczne konkursy sprawiły, że 13 września 2015 r. pola doświadczalne w Szepietowie odwiedziły tłumy. Odbył się czternasty Podlaski Dzień Kukurydzy. To największe wydarzenie w województwie podlaskim skierowane do plantatorów i miłośników kukurydzy. Imprezę zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy.

2037 kukurydza 1

Kukurydza to popularna i ważna roślina w podlaskich gospodarstwach, jej uprawa gwarantuje uzyskanie wartościowej paszy i wysokich wyników w produkcji mleka. Wrześniowe spotkania przy poletkach kukurydzy pomagają rolnikom w jej uprawie, produkcji i wykorzystaniu. Jak zwykle, dla odwiedzających przygotowaliśmy wiele atrakcji i niezbędnych informacji nt. nowoczesnej technologii produkcji kukurydzy.

Wideorelacja z Podlaskiego Dnia Kukurydzy

2037 kukurydza 2

Bogactwo odmian i ciekawe doświadczenia

Na przygotowanym przez PODR w Szepietowie polu kukurydzy o powierzchni 2,5 ha zaprezentowano 135 odmian o różnej wczesności, z 23 firm. Producenci kukurydzy kiszonkowej i ziarnowej mieli okazję spotkać się z hodowcami odmian kukurydzy, producentami pestycydów, nawozów i doradcami rolniczymi. W Szepietowie rolnicy uzyskali odpowiedzi na pytania, z którymi się spotykają w trakcie uprawy kukurydzy. Mogli zamówić wybrane materiały, maszyny, czy ziarno siewne. Była okazja sprawdzić, które odmiany sprawdziły się w trudnych warunkach pogodowych. Ponadto wszyscy zainteresowani mogli porównać działania kilkunastu herbicydów zastosowanych w kukurydzy.

Tegoroczną nowością na polach doświadczalnych był monitoring nalotów motyli omacnicy prosowianki, groźnego szkodnika w uprawie kukurydzy. Żerowanie gąsienic omacnicy powoduje odłamywanie i zwisanie wiech, gorsze wykształcenie kolb, pękanie i łamanie się liści oraz łodyg. Identyfikacja szkodnika wymaga starannych obserwacji, bądź prowadzenia odłowu. Po raz pierwszy na szepietowskich poletkach przeprowadzono monitoring szkodnika za pomocą pułapki świetlnej.

Maszyny w akcji

Najbardziej dynamicznym punktem Podlaskiego Dnia Kukurydzy był pokaz pracy maszyn. Na pola wjechał sprzęt do zbioru kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Wykonano również zabiegi uprawowe. Swoje możliwości techniczne zaprezentowały m.in. sieczkarnia, rozdrabniacze resztek, brona oraz siewnik. Najwięcej emocji wzbudził zestaw pługów: pług czołowy 3-skibowy oraz pług tylny 4-skibowy, prezentowany z ciagnikiem o mocy 250 KM.

– Takiego sprzetu jeszcze nie ma na Podlasiu. Kombinacja pługów zapewania oszczednośc czasu, a zastosowanie pługa czołowego to doskonała alternatywa dla przedniach obciażników – mówi Arkadiusz Jastrzębski z firmy Agro-Rolnik Śniadowo. 

Fotorelacja z pokazów

Wykłady i doradztwo

Wrześniowe spotkania w Szepietowie są doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu uprawy kukurydzy. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na efektywność produkcji kukurydzy uprawianej w monokulturze i w zmianowaniu. Zaprezentowaliśmy biologiczną metodę zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy. Była okazja przekonać się, że kruszynek to pożyteczny owad.

Konkursy i krowy na wypasie

Tradycyjnie targom towarzyszył Wojewódzki Konkurs Orki. O tytuł najlepszego oracza rywalizowało siedmiu młodych rolników z województwa podlaskiego.

W trakcie trwania targów został rozstrzygnięty konkurs KRUS oddziału regionalnego w Białymstoku. Nagrodzono producentów mleka za „Bezpieczną obsługę zwierząt gospodarskich”. Zwycięscy konkursu: Bogdan Łapiński z Płonki Strumianki, Mariusz Janczewski z Dąbrowy Łazów, Stanisław Jabłoński z Jabłoni Kikolskie.

Odbyło się również ogłoszenie wyników konkursu ekologiczno-przyrodniczego „Przyjaźni swemu środowisku”, organizowanego przez Urząd Miejski w Szepietowie (szersza relacja na naszym fanpage).

Odwiedzający pola doświadczalne mieli okazję zobaczyć „wypasione” krowy. Firma Syngenta zaprezentowała kolorowe i muczące krowy. Każda z zaprezentowanych sztuk bydła miała indywidualny wzór, grafiki nawiązujące do tradycji, lokalnego folkloru, ale także na przykład do sportu. Na stoisku firmy nasiennej zorganizowano liczne konkursy sprawnościowe i sprawdzające wiedzę. 

2037 kukurydza 3

2037 kukurydza 4

2037 kukurydza 5

2037 kukurydza 6

2037 kukurydza 7

2037 kukurydza 12

2037 kukurydza 9

Wykład: Kruszynek pożyteczny owad – prosty i skuteczny sposób zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy – Janusz Narożny – Agro Dona

2037 kukurydza 10

Wykład: Ocena efektów produkcyjnych kukurydzy uprawianej w monokulturze i w zmianowaniu – prof. dr hab. Jerzy Księżak – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach

2037 kukurydza 11

2037 kukurydza 8

2037 kukurydza 14

 

 

 

 

Marlena Zaremba

fot. Wioletta Cieszkowska