Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Targi Ogrodnicze i Leśne – jesienny weekend w Szepietowie – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Targi Ogrodnicze i Leśne – jesienny weekend w Szepietowie


Print Friendly, PDF & Email

Przez dwa dni, 5 i 6 października 2019 r., tereny wystawowe Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie gościły miłośników zieleni, ogrodników i sadowników. W jednym miejscu i czasie można było przygotować się na jesień w sadzie, ogrodzie. Na zwiedzających czekała moc atrakcji m.in.: ciekawe pokazy, konkursy, występy zespołów artystycznych i bogata oferta wystawiennicza.

Wraz z początkiem jesieni sezon ogrodniczy dobiega końca. Jest to odpowiedni moment by dokonać nowych nasadzeń. Odwiedzający targi mogli dobrać odpowiednie gatunki, obejrzeć i kupić materiał szkółkarski oraz dowiedzieć się jak zadbać o rośliny przed zimą. Uczestnicy Targów poszukiwali zarówno starych sprawdzonych odmian roślin ogrodniczych, jak i nowości, które pojawiły się na rynku w ostatnim czasie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również rośliny ozdobne takie jak wrzosy, lawenda, tuje czy też różnego gatunku trawy ozdobne.


Targi Ogrodnicze, Targi Leśne otworzył Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciech Mojkowski. Swoja obecnością zaszczycili nas liczni goście: Poseł na Sejm RP Jacek Bogucki, Wicewojewoda Podlaski Jan Zabielski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Łukasz Siekierko, Radna Województwa Podlaskiego, Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku Jadwiga Zabielska.


Oprócz zakupów ogrodniczych i sadowniczych była również możliwość poszerzenia swojej wiedzy na tematy pszczelarskie oraz odnawialnych źródeł energii. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przygotował konferencję nt. „Prowadzenie pasieki w warunkach województwa podlaskiego”, którą poprowadził Adam Boguta. Duża frekwencja na wykładach potwierdziła zainteresowanie tematami pszczelarskimi w naszym regionie. Drugim tematem wykładów były odnawialne źródła energii. Każdy kto chciał dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat mógł wysłuchać prelekcji, spotkać się z doradcami działającymi w branży OZE.

Bardzo ciekawym punktem Targów Ogrodniczych był pokaz tłoczenia soków na profesjonalnej linii. Uczestnicy mogli przyjrzeć się w jaki sposób pozyskiwany jest sok z owoców i jakie urządzenia są do tego niezbędne. Uczestnicy mieli okazję uzyskać fachowe doradztwo z zakresu przetwórstwa oraz dowiedzieć się szczegółów na temat rozpoczęcia i prowadzenia działalności w tej branży. Warto podkreślić, że Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie prowadzi również usługowe tłoczenie soków. Uczestnictwo w pokazie było również dobrą okazją do zapoznania się z ofertą usługową Podlaskiego Centrum Technologii Rolno-Spożywczych działającej przy PODR Szepietowo.


Największą grupę wystawców stanowili ogrodnicy, ale na targach zaprezentowało się wielu rękodzielników ze swoimi wyrobami. Na stoiskach z produktami regionalnymi każdy znalazł coś smacznego, m.in. swojskie wędliny, sery, kiszone ogórki, chleby na zakwasie, a na deser pyszne mrowiska, kominy i sękacze.

Zainteresowani mogli uzyskać porady specjalistów m.in.: doradców PODR Szepietowo, ARiMR, KOWR, KRUS. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających była wystawa królików rasowych, która zawsze przyciąga tłumy miłośników tych zwierząt.
Tradycyjnie roztrzygnięto konkurs dla wszystkich wystawców prezentujących swoja ofertę na Targach Ogrodniczych.

Hitem Targów Ogrodniczych został cytryniec chiński z gospodarstwa sadowniczo-szkółkarskiego Państwa Danuty i Mirosława Skibickich z Kurian k. Białegostoku,


Najbogatsza oferta to stoisko Gospodarstwa Sadowniczego – Ludwiczuk Radosław z Lipna,


Najatrakcyjniejsze stoisko przyznano Gospodarstwu Rolnemu Jolanty Jędrych i Krystyny Roszkowskiej z miejscowości Wolbórz k. Piotrkowa Trybunalskiego.


Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie” Targi Leśne to ostatnia impreza targowo-wystawiennicza Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w 2019 roku. Na kolejne wydarzenie targowe zapraszamy na wiosnę. Będzie ono również związane z ogrodnictwem.

Krzysztof Kuteszko

zdjęcia: W. Cieszkowska, S. Sikorska, K. Kuteszko