Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Karty świąteczne znów żywe – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Karty świąteczne znów żywe


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

Pierwsza znana światu pocztówka świąteczna ujrzała światło dzienne w grudniu 1843 roku, kiedy Sir Henry Cole zatrudnił ilustratora Johna Calcotta Horsleya, aby ten zaprojektował kartę z okazji Świąt Bożego Narodzenia, którą po powieleniu wraz z życzeniami mógłby rozesłać bliskim i współpracownikom. Początkowo pomysł nie spotkał się z entuzjazmem narodu brytyjskiego. Zarzucano pocztówkom brak głębszego przesłania ­– ilustracje przedstawiały tylko przyjemną część sezonu. Jednak po roku 1860 społeczeństwo przywykło do kart świątecznych, ucichły wszelkie głosy niezadowolenia, a zwyczaj ich wysyłania już na dobre przyjął się na wyspach brytyjskich.

Mniej więcej dekadę później pocztówkowe szaleństwo dotarło do Stanów Zjednoczonych za sprawą pruskiego imigranta Louisa Pranga, który otworzył niewielką drukarnię i zaprojektował pierwszą w USA kartę świąteczną z prostym kwiatowym wzorem i tak popularnym do dziś napisem „Merry Christmas!” (z ang. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia).

Od tego momentu wszystko potoczyło się dość szybko, a zwyczaj wysyłania kart świątecznych rozprzestrzenił się niemal na całym świecie i przetrwał do dziś, pomimo rozwoju technologii i szybszych sposobów na przesłanie życzeń.

Wykonywania kart świątecznych metodą scrapbookingu uczyły się rolniczki i mieszkanki obszarów wiejskich podczas pokazów rękodzielniczych związanych z aktywizacją mieszkańców obszarów wiejskich w listopadzie i grudniu zorganizowanych przez PZDR w Łomży.

Warsztaty odbyły się w:

Przytułach (gm. Przytuły) – 8 listopada 2017 roku

Jankowie (gm. Nowogród) – 14 listopada 2017 roku

Piątnicy (gm. Piątnica) – 7 grudnia 2017 roku

Scrapbooking to sztuka zdobienia przy wykorzystaniu papieru. Do prac można wykorzystać niemal wszystko – zdjęcia, wycinki z gazet, wstążki, suche kwiaty, fragmenty starych kart lub gotowe półfabrykaty.Najprawdopodobniej technika ta narodziła się w Wielkiej Brytanii wraz z wynalezieniem druku. Jednak największy rozkwit w formie najbardziej zbliżonej do współczesnej przeżyła w XVIII-XIX wieku. W owym czasie bardzo popularne było tworzenie pamiętników i notatników z przydatnymi przepisami, informacjami i cytatami. Często były to albumy wypełnione pamiątkami z europejskich podróży. Jednym z pierwszych twórców tego typu dzieł był znany pisarz, Mark Twain.

Scrapbooking rządzi się zasadą „tworzyć każdy może”. Nie trzeba posiadać ogromnego talentu plastycznego, aby zająć się tą sztuką. Do wyczarowania atrakcyjnych albumów i kart wystarczą pomysłowość oraz odpowiednie materiały.

Takie materiały zostały zakupione dla uczestników pokazów przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Na zamieszczonych zdjęciach można obejrzeć proces tworzenia oraz efekty ich pracy.

DSC 0573

DSC 0579

DSC 0581

DSC 0586

IMG 20171221 090539

Izabela Targ

Anna Barcicka

Źródła:

Kathy Krassner. A Brief “History of Christmas Cards. Greeting Card Association”, 2011; Zygmunt K. Jagodziński “Bożonarodzeniowe karty świąteczne – odrobina historii, okruch symboliki”, www.kulturalna.warszawa.pl ; Debbie Hodge “A Brief History of Scrapbooking in America. 2006”; fragmenty wywiadu z Patricią Buckler