Już od nowego roku ok. 1,6 mln mikro przedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT, oraz przesyłają ją jako JPK_VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 roku a to wszystko aby wyeliminować nieuczciwych kontrahentów i ograniczyć kontrolę ze strony US.

JPK_VAT co to takiego
JPK_VAT to informacje o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres w przedsiębiorstwie. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Kampania informacyjna o JPK_VAT
Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową przygotowały szeroko zakrojoną kampanię informacyjna nt. JPK VAT. Oprócz standardowych działań: plakatów, ulotek, i szkoleń dla przedsiębiorców, które przeprowadzą specjalnie przeszkoleni pracownicy administracji skarbowej, podjęto współpracę z wieloma instytucjami i urzędami, których interesariuszami są mikro przedsiębiorcy.
Już w listopadzie ruszy szeroko zasięgowa kampania w TV, radio i Internecie. Zainteresowani będą też mogli korzystać z dedykowanej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej i uzyskać informacje we wszystkich urzędach skarbowych.

Testy już trwają …
Resort finansów zachęca do testowego składania JPK_VAT już teraz, bo dzięki temu można otrzymać szybszy zwrot podatku. Obecnie to trwa 60 dni docelowo nawet 25 dni.
Mikro przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc resortu finansów w wypełnianiu nowego obowiązku. Na stronie www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się – krok po kroku – jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej.

Źródła:
- Krajowa Informacja Skarbowa 801 055 055, 22 330 03 30.
- www.jpk.mf.gov.pl
- https://youtu.be/f9Oh5c58tQk

 

Opracował 
Michał $więcki
PZDR WysMaz

Dzisiaj jest 22.02.2018 godz.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie