Pierwsza znana światu pocztówka świąteczna ujrzała światło dzienne w grudniu 1843 roku, kiedy Sir Henry Cole zatrudnił ilustratora Johna Calcotta Horsleya, aby ten zaprojektował kartę z okazji Świąt Bożego Narodzenia, którą po powieleniu wraz z życzeniami mógłby rozesłać bliskim i współpracownikom. Początkowo pomysł nie spotkał się z entuzjazmem narodu brytyjskiego. Zarzucano pocztówkom brak głębszego przesłania ­– ilustracje przedstawiały tylko przyjemną część sezonu. Jednak po roku 1860 społeczeństwo przywykło do kart świątecznych, ucichły wszelkie głosy niezadowolenia, a zwyczaj ich wysyłania już na dobre przyjął się na wyspach brytyjskich.

Mniej więcej dekadę później pocztówkowe szaleństwo dotarło do Stanów Zjednoczonych za sprawą pruskiego imigranta Louisa Pranga, który otworzył niewielką drukarnię i zaprojektował pierwszą w USA kartę świąteczną z prostym kwiatowym wzorem i tak popularnym do dziś napisem „Merry Christmas!” (z ang. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia).

Od tego momentu wszystko potoczyło się dość szybko, a zwyczaj wysyłania kart świątecznych rozprzestrzenił się niemal na całym świecie i przetrwał do dziś, pomimo rozwoju technologii i szybszych sposobów na przesłanie życzeń.

Wykonywania kart świątecznych metodą scrapbookingu uczyły się rolniczki i mieszkanki obszarów wiejskich podczas pokazów rękodzielniczych związanych z aktywizacją mieszkańców obszarów wiejskich w listopadzie i grudniu zorganizowanych przez PZDR w Łomży.

Warsztaty odbyły się w:

Przytułach (gm. Przytuły) – 8 listopada 2017 roku

Jankowie (gm. Nowogród) – 14 listopada 2017 roku

Piątnicy (gm. Piątnica) – 7 grudnia 2017 roku

Scrapbooking to sztuka zdobienia przy wykorzystaniu papieru. Do prac można wykorzystać niemal wszystko – zdjęcia, wycinki z gazet, wstążki, suche kwiaty, fragmenty starych kart lub gotowe półfabrykaty.Najprawdopodobniej technika ta narodziła się w Wielkiej Brytanii wraz z wynalezieniem druku. Jednak największy rozkwit w formie najbardziej zbliżonej do współczesnej przeżyła w XVIII-XIX wieku. W owym czasie bardzo popularne było tworzenie pamiętników i notatników z przydatnymi przepisami, informacjami i cytatami. Często były to albumy wypełnione pamiątkami z europejskich podróży. Jednym z pierwszych twórców tego typu dzieł był znany pisarz, Mark Twain.

Scrapbooking rządzi się zasadą „tworzyć każdy może”. Nie trzeba posiadać ogromnego talentu plastycznego, aby zająć się tą sztuką. Do wyczarowania atrakcyjnych albumów i kart wystarczą pomysłowość oraz odpowiednie materiały.

Takie materiały zostały zakupione dla uczestników pokazów przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Na zamieszczonych zdjęciach można obejrzeć proces tworzenia oraz efekty ich pracy.

DSC 0573

DSC 0579

DSC 0581

DSC 0586

IMG 20171221 090539

Izabela Targ

Anna Barcicka

Źródła:

Kathy Krassner. A Brief "History of Christmas Cards. Greeting Card Association", 2011; Zygmunt K. Jagodziński "Bożonarodzeniowe karty świąteczne – odrobina historii, okruch symboliki", www.kulturalna.warszawa.pl ; Debbie Hodge "A Brief History of Scrapbooking in America. 2006"; fragmenty wywiadu z Patricią Buckler

Dzisiaj jest 19.04.2018 godz.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie