Zakończyło się szkolenie „Ogrodnik terenów zieleni ” zorganizowane w ramach projektu „REORIENTACJA 2 - wsparcie doradcze i szkoleniowe dla osób odchodzących z rolnictwa”, trwające od 9 września do 3 października 2014 roku w Szkole Podstawowej w Niedźwiadnej, gm. Szczuczyn, pow. grajewski. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy nabyli nową wiedzę i umiejętności, a niektórzy otrzymali nawet propozycję pracy.

Zajęcia prowadzone były na bardzo wysokim, a jednocześnie bardzo przystępnym poziomie przez wykładowców z kilkuletnim stażem, prowadzących własną firmę. Wiedza zdobyta przez uczestników na zajęciach teoretycznych zaowocowała podczas zajęć praktycznych . Oprócz wiedzy teoretycznej z ogrodnictwa, sadownictwa, zielarstwa zdobyli wiedzę z doboru i uprawy roślin ozdobnych, a przede wszystkim z zasad projektowania.

Na ćwiczeniach mogli zaprojektować komputerowo swoje ogrody pod fachowym okiem wykładowców. Wspólnie sporządzili plan zagospodarowania placu zabaw dla dzieci w pobliskim Brzeźniu. Przez ostatnie 3 dni szkolenia wcielali projekt zagospodarowania placu w życie. Obok istniejących huśtawek, piaskownicy, altany i grilla „wyczarowywali” nowe opływowe kształty rabat i zielonych przestrzeni, sadzili żywopłot z pięknych „szmaragdów”, wymieniali ziemię, układali starobruk oddzielający rabaty od trawnika, sadzili krzewy, byliny, wykładali rabaty agrowłókniną, które pokryli na koniec korą lub gresem. W końcowym efekcie powstał pięknie zagospodarowany plac zabaw dla dzieci i wypoczynku dla starszych, wizytówka całej miejscowości.

Uczestnicy szkolenia byli wyjątkowo aktywni, ambitni i pracowici.

Przez te 10 dni szkolenia uczestnicy żartowali, że założą własną firmę konkurencyjną dla firmy, z której wykładali wykładowcy.

Szkolenie było współfinansowane ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

         

Ogrodnik 1a

Ogrodnik 2a

Ogrodnik 3a

Ogrodnik 4a

Ogrodnik 5a

Ogrodnik 6a

Ogrodnik 7a

Ogrodnik 8a

Ogrodnik 9a

 

 

     kapital

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

                                                                                                                          Jadwiga Mielczarek

 

 

 

Dzisiaj jest 19.04.2018 godz.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie