Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Zwierzęta zimą – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Zwierzęta zimą


Print Friendly, PDF & Email

Po długich oczekiwaniach nadeszła śnieżnobiała zima. Za pewne dzieci zacierają ręce, gdyż zabawa puszystym śniegiem to nie lada frajda, a do tego świadomość zbliżających się ferii dodatkowo uskrzydla śnieżnego aniołka. Niektórzy rodzice zastanawiają się jak efektywnie zorganizować dzieciom czas wolny. Zimowa pora to trudny okres dla zwierząt dziko żyjących, jak również dla zwierząt bezdomnych. Dobry nawyk dokarmiania ptaków przy niesprzyjających zimowych warunkach za pomocą zawieszenia słoninki czy wsypania do karmnika ziarna jest dość często praktykowany. W sezonie zimy bezdomne zwierzęta również potrzebują naszej pomocy. W tym okresie szczególnie należy pamiętać, że na mocy ustawy o ochronie zwierząt rada gminy jest zobowiązana do opracowania programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt i wszelkie przypadki błąkających się zwierząt należy do niej zgłosić. Ww. ustawa określa również, że osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.Jeśli chcemy udzielić pomocy bezdomnym kotom na własną rękę i jednocześnie zorganizować czas pociechom, to poniżej przedstawię proste rozwiązanie. Jak w kreatywny sposób przyjść na ratunek kociakom? Są co najmniej dwie możliwości:

1. otwórz okienko w piwnicy, żeby zwierzęta mogły się schronić przed zimnem

2. zbuduj kotom domek

Do wykonania kociego domku wystarczą: pudło kartonowe, styropian grubości 3-5 cm, pianka uszczelniająca, folia np. plandeka, grube worki na śmieci, cerata, taśma klejąca (wzmacniana), ostry nożyk (np. nożyk do cięcia tapet) nożyczki i miarka.

Budowę należy rozpocząć od wycięcia otworu wejściowego w pudle (min. 13 cm x 13 cm). Następnie należy okleić pudło styropianem i w tym samym miejscu co w pudle, wyciąć otwór w styropianie. Styropian tniemy ostrym nożem lub nożykiem do tapet. Przy przycinaniu styropianu należy uwzględnić zakładki. Sklejamy wszystkie części styropianu pianką montażową. Po wyschnięciu pianki nadmiar odcinamy. Tak przygotowaną konstrukcję oklejamy ceratą, plandeką bądź grubą folią, aby zabezpieczyć styropian przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Do mocowania folii można użyć również pinezek lub zszywek. Pamiętajmy o pozostawieniu otworu wejściowego, który także trzeba bardzo dokładnie okleić (tak żeby styropian był zabezpieczony przed pazurkami kota). Na koniec do środka domku wkładamy wyściółkę, najlepiej polarową np. koc, bluza. Podstawowa wersja zimowego domku dla kotów gotowa. Tak przygotowane schronienie można postawić na dworze w miejscu łatwo dostępnym dla kotów. Według własnych upodobań i pomysłów domek można ulepszać np. poprzez przymocowanie daszku z pleksi lub ochronnej zasłony w wejściu. Do domku można dołączyć informację dotyczącą jego przeznaczenia, żeby ktoś nie usunął go biorąc za zbędną rzecz.

Pamiętajmy, że:

  • domek nie może być zbyt duży, gdyż będzie zimny (kot musi go ogrzać swoim ciepłem);

  • wnętrze wyłożyć kocem polarowym, lub zbędną bluzą polarową;

  • dodatkowo w środku pudła na podłogę można nakleić matę izolacyjną;

  • miska z karmą postawiona przy domku powinna być systematycznie uzupełniana.

 

Oliwia Pawłowska