Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Pierwszy Astronauta wylądował na Podlasiu – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Pierwszy Astronauta wylądował na Podlasiu


Artykuły w tej kategorii:

Print Friendly, PDF & Email

bydl032

O tym jak doszło do zakupu robota udojowego Lely Astronaut A3 Next rozmawiamy z właścicielem gospodarstwa Adamem Jarnutowskim.

WR: Panie Adamie skąd pomysł na zakup robota udojowego firmy Lely?

A.J.: Zawsze lubiłem wprowadzać jakieś nowinki. Jak budowaliśmy oborę to zdecydowałem się zamiast materaców legowiskowych na stanowiskach zastosować piasek i krowy bardzo dobrze czuły się na takiej ściółce. Ale wracając do robota to podjęliśmy taką decyzję ze względu na to, że sami prowadzimy gospodarstwo, a żona musi dużo czasu poświęcać naszym małym dzieciom. Ustaliliśmy więc, że żona zajmie się wychowaniem dzieci i domem oraz w miarę możliwości pomoże w gospodarstwie, a pracę w oborze wykonają roboty udojowe.

WR: Zdecydował się pan na roboty firmy Lely, których nie było jeszcze na naszym rynku, a znajomi rolnicy instalowali urządzenia firmy DeLaval. Nie obawiał się pan kłopotów technicznych.

A.J.: Kupując roboty firmy Lely wiedziałem, że podejmuję dobrą decyzję. Wynika to z tego, że już kilkanaście lat temu brat mojej mamy był w Holandii i oglądał pracę robotów udojowych. Jak się spotykaliśmy to zawsze mi powtarzał, że to przyszłość i jeśli będę chciał kupić robota to tylko Lely. Kiedy więc przedstawiciel Lely Center Mieczysław Filipkowski przywiózł do mnie szefa Lely to szybko podjąłem decyzję. Partnerem strategicznym przy jej podejmowaniu był również prezes OSM Ostrołęka do której sprzedaję mleko oraz właściciel firmy Agrotechnik Tafiły Wojciech Dzięgielewski, który współpracuje z moim gospodarstwem. Chciałbym im właśnie podziękować, że zmobilizowali mnie do tak dużej inwestycji.

WR: A jak zareagowały krowy na zmianę systemu doju?

A.J.: Stado dobrze zniosło tę zmianę. Zanim zaczęliśmy doić przez kilka dni krowy przychodziły do robota jak do stacji paszowej. Po tym oswojeniu zaczęliśmy doić. Jak mówią przedstawiciele Lely, krowa uczy się i przyzwyczaja do robota sześć dni, natomiast rolnik sześć tygodni i chyba jest to prawda.

WR: Jak zmieniła się praca przy obsłudze krów?

A.J.: Teraz jesteśmy w oborze dwa razy dziennie. Rano zadaję paszę objętościową i treściwą z wozu paszowego, a po południu kontroluję stado wizualnie i za pomocą komputera. W naszym robocie notujemy średnio 800 wejść na dobę. Średnio krowa dojona jest 3,1 raza, a krowy o dużej wydajności mogą być dojone nawet 5 razy. Czas oszczędzamy nie tylko na dojeniu, ale również na myciu urządzeń udojowych (robot wykonuje tę czynność automatycznie trzy razy na dobę). Na tym etapie mogę powiedzieć, że wyjeżdżałem już z gospodarstwa na cały dzień i byłem spokojny o stado.

WR: A czy zdarzyły się jakieś niespodzianki?

A.J.: Oczywiście. Bez tego nie może się obyć. Zaraz na początku po kilku dniach niespodziewanie robot stanął. Dzwonię do inżyniera serwisu, żeby szybko przyjeżdżali, a on spokojnie mówi, że sprawdzi w internecie co się stało. Po kilku minutach oddzwania i mówi żebym opróżnił separatory bo są pełne i to spowodowało wyłączenie robota. Po wykonaniu tej czynności robot bez problemu zaczął funkcjonować dalej, a ja nauczyłem się co należy kontrolować.

Henryk Śledziewski, Michał Zdrodowski

winieta
Wiadomości Rolniczych nr 7-8/2010