Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Właściwe pomieszczenia i wybiegi dla gęsi – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Właściwe pomieszczenia i wybiegi dla gęsi


Print Friendly, PDF & Email

Aby rozpocząć chów gęsi – na początku należy odpowiednio przygotować pomieszczenia inwentarskie, niezbędny sprzęt oraz wybieg i pastwisko. Należy podkreślić, iż pomieszczenie dla gęsi (wychowalnia) powinno być: suche, dobrze wentylowane, ogrzewane, widne a przede wszystkim wysokie na minimum 3 metry oraz posiadające dostęp do prądu, Należy podkreślić, iż do odchowu i tuczu gęsi wyklucza się budynki ciemne, wilgotne, bez dostępu świeżego powietrza. Ponadto nie powinniśmy wykorzystywać pomieszczeń narażonych na zagrzybienie (np. niskich, zbudowanych z kamienia). Tak więc na wychowalnię gąsiąt może być adaptowany prawie każdy budynek inwentarski – jeżeli spełnia wymienione warunki. Ważną rzeczą jest zapewnienie dostępu do dobrej jakości wody. Wielkość obsady dla gąsiąt w stosunku do powierzchni przedstawia się następująco: od 10 szt./m2 do 1 tygodnia do 2 szt./m2 powyżej 6 tygodnia życia.

Dla zdrowia i dobrej kondycji gąsiąt należy urządzić utwardzony (betonowy) lub trawiasty wybieg, który powinien być usytuowany w pobliżu wychowalni. Warto podkreślić, iż powinien być on częściowo zadaszony, aby zapewnić możliwość wychodzenia na powietrze pisklętom jak najwcześniej, czyli od 1-2 tygodnia życia. Na początku przebywanie na świeżym powietrzu może trwać kilkanaście minut, a później stopniowo dłużej. Zadaszenie wybiegu jest istotne także ze względu na okres wykształcenia się gruczołu kuprowego (około 6 tygodnia życia), czyli gruczołu łojowego, położonego pod nasadą ogona. Warto podkreślić, iż gruczoł ten wydziela tłustą substancję służącą do natłuszczania dziobem piór w celu ochrony przed wilgocią oraz do produkcji prowitaminy D. Ponieważ pod wpływem światła zmienia się ona w witaminę D – gęsi podczas czyszczenia piór automatycznie ją spożywają.

Na wybiegu gęsi powinny mieć stały dostęp do paszy, wody i zielonki. Ważną rzeczą jest, aby powierzchnię wybiegu dostosować do liczby gęsi. W początkowym okresie wychowu przeznaczamy minimum 10 m2 na 1 ptaka. W późniejszym okresie utrzymuje się gęsi na wybiegach o nieograniczonej powierzchni. Jeżeli istnieje taka możliwość – to dla dobrego samopoczucia gęsi oraz higieny ich piór i skóry – możemy urządzić kąpielisko (w basenach, oczkach wodnych lub stawach), pod warunkiem, że woda jest przepływowa i biologicznie czysta.

Żródło: Hodowle.eu – Serwis nowoczesnego hodowcy – 2016

Jan Szczypiń

PZDR Suwałki