Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Najlepsze oświetlenie kalenicowe – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Najlepsze oświetlenie kalenicowe


Print Friendly, PDF & Email

W nowoczesnych oborach bezstropowych stosowane jest oświetlenie z wykorzystaniem świetlika dachowego. To najtańsze i najbardziej efektywne oświetlenie naturalne.

727_1

Poprzez okna dachowe wpada o wiele więcej światła niż przez okna w ścianach o tej samej powierzchni. Oprócz zapewnienia estetyki na zewnątrz i wewnątrz budynku wymienione oświetlenie umożliwia równomierne nasłonecznienie wnętrza pomieszczenia przez cały dzień. Aby uzyskać taki efekt świetlny należy optymalnie zaprojektować świetlik dachowy. Przyjmuje się jeden centymetr szerokości kalenicy w podstawie na 1 metr szerokości budynku obory. Dodatkowo należy pamiętać, że odległość od szczytów dachu bez kalenicy powinna wynosić po ok. 1,5 mb z każdej strony co wynika z elementów konstrukcyjnych jak też z czynników termoizolacyjnych.

727_4 727_3 727_2

Jasna obora, to dobre samopoczucie zwierząt, większa wydajność, niższe koszty weterynaryjne – tak twierdzą właściciele budynków inwentarskich bezstropowych z oświetleniem kalenicowym z powiatu wysokomazowieckiego. Obecnie występuje tendencja nie tylko budowy nowych obiektów, ale też rozbudowy i adaptacji istniejących budynków inwentarskich bezstropowych takich jak stodoły, wiaty itp. z przeznaczeniem na chów i hodowlę bydła o kierunku mięsnym i mlecznym z wykorzystaniem możliwości zastosowania oświetlenia kalenicowego.

Osoby zainteresowane budową, przebudową i adaptacją swoich istniejących budynków inwentarskich na omawiany system utrzymania zwierząt mogą kontaktować się w tej sprawie ze służbą doradczą PODR.

Kazimierz Szmurło