Zbożowe klimaty w Szepietowie
Artykuły w tej kategorii:
- Warsztaty polowe 2018 na terenie gminy Czyże
- Pałecznica zbóż i traw – choroba zbóż ozimych i traw
- Innowacyjne rozwiązania w produkcji zbóż i rzepaku
- Warsztaty polowe w powiecie kolneńskim
- Możliwości plonowania gryki
- Stan zbóż ozimych w powiecie siemiatyckim
- Warsztaty zbożowe w powiecie hajnowskim
- Powiat kolneński powitał warsztaty polowe deszczem
- Zapobiegaj wyleganiu zbóż
- Pszenice jakościowe
- Mieszanki owsa z jęczmieniem
- Słomiany nawóz
- Korzyści ze stosowania kwalifikowanego materiału siewnego
- Zbożowe klimaty w Szepietowie
- Szacunkowe plony zbóż w 2020 r.
- Ocena przezimowania zbóż w województwie podlaskim stan na dzień 13.04.2018 r.
- Ocena przezimowania zbóż na dzień 01.04.2020
- Proso – zapomniane zboże?
- Pożniwna ocena plonowania zbóż w województwie podlaskim w 2019 roku
- Ocena przezimowania zbóż na dzień 05.04.2019.
- Warsztaty zbożowe w gminie Czyże
- Szacunkowe plony zbóż w województwie podlaskim w 2018 roku
- Ocena wpływu przebiegu wegetacji na przezimowanie zbóż – wiosna 2017
- Szacunkowe plony zbóż w 2016 roku
- Warsztaty zbożowe na terenie gminy Czyże
- Warsztaty zbożowe w powiecie hajnowskim
- Ocena przezimowania zbóż ozimych w 2015 roku
- Orkisz, płaskurka, samopsza
- Warsztaty na plantacji zbóż
- Warsztaty zbożowe w powiecie łomżyńskim
- Precyzyjna ochrona zbóż
- Nawożenie pszenicy ozimej azotem
- Ocena przezimowania zbóż ozimych w roku 2014
- Czy uprawiać żyto mieszańcowe
- Siewy zbóż ozimych
- Pszenica ozima orkisz wraca do łask
- Podstawowe zasady nawożenia zbóż ozimych wiosną
- Zabiegi poprzedzające siew zbóż ozimych
- Co trzeba wiedzieć o uprawie poplonów ścierniskowych
- Poplony ozime
- Wołek zbożowy ciągle groźny
- Jęczmień ozimy – odpowiedzią na zmiany czynników klimatycznych
- O czym należy pamiętać przy przechowywaniu ziarna zbóż
Już po raz piąty spotkaliśmy się w Szepietowie, aby poruszyć zagadnienia dotyczące nowoczesnej uprawy zbóż. Konferencję zorganizowaną przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w dniu 14 kwietnia zdominował temat doboru i oceny odmian szczególnie pod względem ich zimnotrwałości.
Ostatnie miesiące poważnie dały się we znaki podlaskim rolnikom. Szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta, czy ubiegłoroczna susza to tylko dwa z wielu problemów przed jakimi stają obecnie podlascy plantatorzy. Jakby tego było mało zima, której notabene nie było, zdziesiątkowała zasiewy ozimin oraz odsiewane w roku ubiegłym po klęsce suszy plantacje użytków zielonych. Coraz częstsze anomalia pogodowe i zauważalny spadek poziomu wód pozwalają wysnuć wniosek, że przyczyną tych zjawisk są globalne zmiany klimatyczne. Chociaż na nie akurat nie mamy wpływu to możemy starać się do nich dostosować i złagodzić ich negatywne skutki na produkcję roślinną. Rzecz jasna zastosowanie odpowiednich zabiegów na polu musi być poparte odpowiednią wiedzą. Aby przybliżyć takową wiedzę, popartą dodatkowo analizą bieżącej sytuacji na podlaskich polach, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zorganizował wojewódzką konferencję. Głównym zagadnieniem oprócz ogólnie rozumianej nowoczesnej agrotechniki był dobór odmian zbóż przydatnych do uprawy na terenie naszego województwa ze szczególnym uwzględnieniem ich tolerancji na mróz i suszę.
Do udziału w konferencji w charakterze głównych prelegentów zaprosiliśmy przedstawicieli świata nauki z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Radzików PIB oraz przedstawicieli czołowych firm z branży rolniczej.
Po otwarciu konferencji przez Grzegorza Mikołajczyka dyrektora PODR w Szepietowie, głos zabrał dr Tadeusz Śmiałowski. Omówił stan przezimowania odmian zbóż w warunkach północno-wschodniej Polski. W drugiej części swojego wykładu Pan doktor zarekomendował odmiany najbardziej polecane do uprawy na terenie naszego województwa oraz skupił się na omówieniu podstawowych błędów przy ich wyborze i agrotechnice. Oczywiście wywołało to ożywioną dyskusję.
Kolejna prelekcja to wystąpienie przedstawicieli firmy INNVIGO BETTER CHEMISTRY, w którym to Panowie Wojciech Zawalich oraz Mariusz Michalski zapoznali nas z zasadami doboru środków ochrony roślin w warunkach czynników stresowych oraz przedstawili szeroką paletę produktową swojej firmy. Następnie głos zabrał Radosław Radulski, który omówił odmiany zbóż o podwyższonej odporności na mróz i przymrozki oraz suszę, wytworzone i rozprowadzane przez Hodowlę Roślin Strzelce. Andrzej Babul dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Białymstoku przypomniał o korzyściach wynikających z regularnego badania gleb, które są absolutną podstawą nowoczesnych technologii uprawy. Prof. dr hab. Danuta Boros przybliżyła w zajmujący sposób zagadnienia dotyczące ziarna różnych odmian i gatunków zbóż jako źródła składników odżywczych i prozdrowotnych.
Ofertę nawozów dolistnych firmy Intermag przedstawił Grzegorz Tymiński, który został zasypany gradem pytań w związku z dolistnym dokarmianiem roślin ozimych znajdujących się obecnie w większości w złej kondycji. Przedstawiciel SIR – Tomasz Śnieciński, omówił zasady funkcjonowania podlaskiej Sieci Innowacji Rolnictwa oraz możliwości wsparcia w działaniu „współpraca”. Na zakończenie Pani Żamojtuk oraz Andrzej Kolędo przedstawili bogatą ofertę czołowego podlaskiego producenta maszyn rolniczych Metal-Fach.
Andrzej Markowski
fot. MZ