Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Pałecznica zbóż i traw – choroba zbóż ozimych i traw – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
Print Friendly, PDF & Email

Długie cieplejsze okresy jesienne sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych zbóż takich jak septarioza paskowana liści septarioza plew, mączniak prawdziwy, a także pałecznicy zbóż i traw.

Źródło infekcji

Infekcja pochodzi z gleby, a pierwotnym jej źródłem są formy przetrwalnikowe, które już jesienią porażają rośliny. Z form przetrwalnikowych wyrastają zarodniki, które są głównym źródłem porażenia roślin. Grzyb może rozwijać się w temperaturze poniżej 0°C w warunkach łagodnej i długiej zimy lub w warunkach niezmarzniętej gleby pod duża ilością śniegu.

Objawy i znaczenie

Występowanie choroby można poznać po tym że na polu gdy następuje wiosenne ruszenie wegetacji zauważa się place słabiej rosnących roślin. Zahamowane we wzroście rośliny są słabo rozkrzewione i mogą być pokryte grzybnią. Po pobraniu roślin z gleby stwierdzić można, że badane rośliny mają słabo wykształcone i zniszczone węzły krzewienia oraz korzenie. Starsze liście obumierają od wierzchołka i kładą się na ziemię, mogą też być pokryte białą grzybnią, natomiast młodsze jeszcze zielone są wąskie i sztywno wyprostowane. U podstawy rośliny pod pochwami liściowymi na liściach lub korzeniach zauważyć można drobne sklerocja grzyba przypominające ziarenka piasku o barwie żółtej i brązowej lub ciemnobrunatnej (fot. 2). W celu potwierdzenia, że są to zarodniki patogena można je mocno ścisnąć między paznokciami, jeżeli ulegnie zgnieceniu potwierdzi to słuszność naszej diagnozy. Choroba występuje na plantacji placowo, pożółknięte rośliny mogą mieć kilka metrów kwadratowych i stanowią dodatkową informację o obecności choroby w uprawie. Jeżeli roślina jest mocno zainfekowana może wypaść z łanu, natomiast rośliny które w pewnym stopniu zregenerują straty wykazują słabszy wzrost i rozwój, dojrzewają w sposób nieregularny.

 

Zwalczanie

Do głównych zabiegów ochrony przed pałecznicą należy przede wszystkim profilaktyka polegająca na: unikaniu częstego udziału zbóż w płodozmianie, opóźniony płytki siew o wyższej normie wysiewu, unikanie stagnacji wody poprzez prawidłową melioracje. Na chwile obecną nie ma zarejestrowanych fungicydów stosowanych nalistnie do ochrony przed tą chorobą. Ochrona chemiczna przed pałecznicą zawiera się w zaprawianiu ziarna preparatami opartymi na substancjach aktywnych: triadimenol, imazalil. W związku z tym że choroba atakuje węzły krzewienia i system korzeniowy, zabiegiem który w pewnym stopniu może uratować plantację jest nawożenie. Należy zastosować w pierwszej kolejności azot, najlepiej szybko działający a także nawozy fosforowe i magnezowe. Fosfor i magnez to pierwiastki biorące udział w budowie systemu korzeniowego, który jest niszczony przez pałecznicę i wymaga szybkiej odbudowy.

BIBLIOGRAFIA

  1. Korbas M. Choroby i szkodniki zbóż. Wydawnictwo Multum. Poznań 1998
  2. www.farmer.pl. Artykuł: Szulc K. Pałecznica zbóż i traw nie odpuści.

 

Michał Godlewski

Gł. spec. ds. doświadczalnictwa