Tradycja pola doświadczalnego przy Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie kontynuowana jest od ponad 70 lat. Doświadczalnictwo polowe zawsze służy osobom związanym z rolnictwem do praktycznego zapoznania się z zagadnieniami i problemami uprawy roślin, jest to pomost łączący naukę z praktyką. W tym celu Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie prowadzi szereg doświadczeń, których formuła pozwala na wizyty przez cały rok. Na dziesiątkach poletek doświadczalnych, demonstracyjnych oraz doświadczeniach łanowych prezentujemy i badamy nowe odmiany, stosujemy zasady integrowanej ochrony roślin oparte o prawidłowy płodozmian, zbilansowane nawożenie, odpowiednią gęstość siewu i progi ekonomicznej szkodliwości. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z prowadzonymi doświadczeniami.
Na polach doświadczalnych PODR w Szepietowie w sezonie wegetacyjnym 2019/2020 prowadzonych jest szereg doświadczeń ścisłych i demonstracyjnych z różnymi roślinami uprawnymi. Doświadczenia zakładane są przy współpracy z: Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytutem Badawczym, Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy, a także przy współpracy z firmami oferującymi środki do produkcji rolniczej (nasiona, nawozy, środki ochrony roślin).
Doświadczenia Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzone są z następującymi gatunkami uprawnymi:
– Pszenica ozima 20 odmian
– Pszenżyto ozime 18 odmian
– Jęczmień ozimy 15 odmian
– Żyto ozime – 12 odmian
– Jęczmień jary 14 odmian
– Pszenica jara 21 odmian
– Owies – 17 odmian
– Groch siewny 14 odmian
– Soja 13 odmian
Łączna liczba odmian wysianych na polu w Szepietowie w sezonie 2019/2020 wynosi ponad 310 odmian.
W 2018 roku rozpoczęliśmy prowadzenie doświadczeń ekologicznych pod nazwą: „Założenie i prowadzenie doświadczeń polowych dotyczących oceny przydatności odmian owsa jarego (11 odmian), jęczmienia jarego (11 odmian), pszenżyta ozimego (12 odmian) oraz żyta (12 odmian) do uprawy w warunkach ekologicznych”
Na polu doświadczalnym PODR w Szepietowie od kilku lat zakładane są pola z roślinami miododajnymi oraz pasy roślin kwitnących. Mieszanka składa się z takich gatunków jak: gryka, facelia błękitna, ogórecznik lekarski, koniczyna perska, słonecznik. Nasiona wysiewane są wiosną równolegle z wysiewem zbóż jarych. W kwitnących pasach roślin roi się od pszczół i innych owadów zapylających, szukających pożywienia. Rośliny w mieszance kwitną przez cały sezon wegetacyjny, najwcześniej zakwita gryka, następnie pojawiają się kwiatki facelii błękitnej, ogórecznika lekarskiego, koniczyny perskiej i na koniec kwitnie słonecznik na którym znajdują pokarm nie tylko owady zapylające ale również ptaki.
Oprócz doświadczeń ścisłych prowadzona jest kolekcja roślin: zbóż ozimych, zbóż jarych, roślin bobowatych, kukurydzy – łącznie w 2020 roku jest to 210 poletek z czego połowę stanowią odmiany kukurydzy. Ponadto założyliśmy pola wdrożeniowe upraw łanowych z gatunkami: pszenicy ozimej (odmiana Euforia), pszenżyta ozimego (odmiana Belcanto), jęczmienia jarego (odmiany: KWS Vermount, KWS Harris), kukurydzy na zielonkę, grochu pastewnego (odmiana Milwa) oraz lnu oleistego (odmiana Bukoz).
Mamy nadzieje, że informacje zamieszczone na stronie internetowej dotyczące szczegółów technologii uprawy poszczególnych gatunków pomogą w doskonaleniu technologii uprawy w państwa gospodarstwach.
Michał Godlewski