Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Konferencja „Zdrowy styl życia” w Białymstoku – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Konferencja „Zdrowy styl życia” w Białymstoku


Print Friendly, PDF & Email

Co to jest dieta, w jaki sposób zbilansować codzienny posiłek, rola składników odżywczych w diecie, profilaktyka zdrowotna w chorobach cywilizacyjnych? Na te zagadnienia można było uzyskać odpowiedź podczas konferencji „Zdrowy styl życia”.

Konferencja odbyła się w 15 grudnia w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, który nieodpłatnie użyczył sali konferencyjnej, a została zorganizowana i sfinansowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Wykładowczynie Anna Sienkiewicz i Magdalena Niewińska, dietetyczki kliniczne, wyjaśniały 50 uczestnikom, że dieta, to sposób odżywiania się człowieka, o ustalonym doborze produktów pod względem jakości, ilości i urozmaicenia, dostosowanym do potrzeb organizmu, z uwzględnieniem wieku, płci, stanu fizjologicznego, stanu zdrowia, trybu życia, rodzaju pracy, zapewniający mu prawidłową homeostazę. Zbilansowana dieta powinna zapewnić odpowiednio zróżnicowany zestaw produktów spożywczych i napojów w ilościach i proporcjach aby pokryć zapotrzebowania organizmu na energię i niezbędne składniki odżywcze.

W trakcie prelekcji podkreśliły, że obecny styl życia sprzyja powstawaniu chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca, otyłość, choroby serca, itp. Wynika to z jednej strony z nadmiernego spożycia pokarmów wysokokalorycznych a z drugiej strony ciągłego życia w stresie, pośpiechu, braku aktywności fizycznej. Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że potrzebuje endorfin (hormonu szczęścia), a najłatwiejszym sposobem jest zjedzenie słodyczy. Okazuje się jednak, że endorfiny wyzwalają się również podczas wysiłku fizycznego, ale to wymaga więcej pracy, więc tutaj powstaje błędne koło, a efektem jest przyrost wagi i epidemia otyłości. Łatwiej i taniej jest więc zapobiegać chorobom niż je leczyć. Przy powstawaniu schorzeń cywilizacyjnych decydującą rolę odgrywa nadmiar spożywanych tłuszczów i cukrów. Bardzo ważne jest to przy cukrzycy, gdyż tłuszcz fałszuje wyniki badania poziomu cukrów we krwi po posiłku. Wykładowczyni posłużyła się przykładem spożytego kotleta schabowego, wyjaśniając na czym polega ten mechanizm. Otóż tłuszcz opóźnia wchłanianie cukrów do krwioobiegu o ok. 4 godziny, więc w momencie badania (ok. 2 godz. po posiłku) ich stężenie jest niskie, zaś kulminacja przenosi się na moment badania po następnym posiłku (np. po zjedzeniu sałatki z surowych warzyw), więc taka osoba może wysnuć mylny wniosek, że schabowy jest zdrowszym posiłkiem niż warzywa.

Innym ważnym czynnikiem codziennej diety jest woda. Powinniśmy jej wypijać dziennie ok. 1,5 – 2 l, ale istotne jest, aby nie były to płyny słodzone, a samo picie odbywało się dość często i małymi łykami, gdyż przy szybkim jednorazowym wypiciu większej ilości płynu, nie spełni on swej roli, ponieważ zostanie szybko wydalony przez organizm.

Z kolei przy podejmowaniu diety odchudzającej ważne jest wzięcie pod uwagę oprócz kaloryczności również indeksu glikemicznego (IG) spożywanych produktów. Udowodniono, że po zjedzeniu produktów o wysokim IG następuje wyrzut insuliny, a duże wahanie w jej wydzielaniu decyduje o szybkości odczuwania głodu i przyspiesza odkładanie się tłuszczu w organizmie.

Uczestnikom zapewniono materiały w postaci broszury „Zdrowy styl życia” z informacjami i wskazówkami jak odpowiedzialnie i świadomie dbać o zdrowie własne i rodziny.

Joanna Czarkowska