Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Jesienne barwy w Szepietowie – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Jesienne barwy w Szepietowie


Print Friendly, PDF & Email

Przez dwa dni można było zapoznać się z ofertą wystawienniczą XXIII Targów Ogrodniczych „Jesień w sadzie i ogrodzie” i IV Targów Leśnych „Las i My”. Tereny wystawowe Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Agroarena w dniach 8 i 9 października przeżywały istne oblężenie miłośników zieleni, ogrodników, sadowników oraz leśników. W jednym miejscu i czasie można było przygotować się na jesień w sadzie, ogrodzie i lesie. Na zwiedzających czekała moc atrakcji, m.in.: ciekawe pokazy, maszyny leśne w akcji, konkursy, występy zespołów artystycznych i bogata oferta wystawiennicza.

Jesienne porządki w ogrodzie

Sezon ogrodniczy dobiega końca, październik to czas na wykonanie wielu prac koniecznych do przygotowania ogrodu i roślin do zimowego spoczynku. Odwiedzający targi mogli dobrać odpowiednie gatunki, obejrzeć i kupić materiał szkółkarski oraz dowiedzieć się jak zadbać o rośliny przed zimą. Kupujący byli konkretni, szukali nasadzeń do uzupełnienia swoich kolekcji, szukali tzw. perełek ogrodniczych, interesowali się nowymi odmianami. Wielu zwiedzających opuszczało Targi z drzewkami i krzewami gotowymi do uświetnienia przydomowej strefy zieleni.

Otwarcie

Uroczyste otwarcie targów

teren8

teren3

teren4

ProjOgr

Wszyscy zainteresowani projektowaniem ogrodu przydomowego mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu Izabeli Targ z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Jak co roku podczas Targów Ogrodniczych wybrano hit i najatrakcyjniejsze stoiska. Za hit komisja uznała drzewka owocujące w pojemnikach z gospodarstwa sadowniczo-szkółkarskiego Jakuba Gursztyna z miejscowości Prętki pod Braniewem (woj. warmińsko-mazurskie). Najatrakcyjniejsze stoisko przygotowali Halina i Robert Morzy z Siemiatycz, a najbogatszą ofertę targową zaoferowali Bożena i Andrzej Karczewscy z Kurowa (woj. lubelskie).

HIT

hity

 

Zrównoważona gospodarka leśna

Podczas tegorocznych targów leśnych można było poznać aktualne trendy i nowości związane z rynkiem drzewnym oraz gospodarką leśną. Wystawcy zaprezentowali szereg maszyn do pozyskiwania i przeróbki drzewa. Nie zabrakło ciekawych pokazów, m.in.: maszyn wielooperacyjnych, artystycznego rzeźbienia pilarką spalinową, sokolnictwa, sygnalistów myśliwskich, kaletnictwa czy survivalu. Pokaz

DSC 6578

sygnaliści

Kaletnictwo

Pokaz2

pokaz1

SztafetaD

hit3

Zorganizowana sztafeta drwali propagowała bezpieczną pracę w lesie. Najlepszy okazał się Adam Bobel, II miejsce zajął Grzegorz Radziszewski, a trzeci był Mieczysław Zalewski.

Kon PuszBiał

Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja o tematyce Puszczy Białowieskiej pn. „ Puszcza Białowieska – prawdy i mity”.

hity2

Tradycyjnie wybrano hit targów leśnych. Najlepszy okazał się Sadmasz z Wielopola. Dodatkowe wyróżnienia otrzymał Pozlift z Poznania i Hydrofast z Białegostoku.

Bogata oferta wystawiennicza i doradztwo

Jak zawsze największą grupę wystawców stanowili ogrodnicy, ale na targach zaprezentowało się również wielu rękodzielników ze swoimi wyrobami. Kupujący przebierali w wiklinowych koszach, szydełkowych serwetach i wyrobach z drewna. Na stoiskach z produktami regionalnymi każdy znalazł coś smacznego. Nie zawiedli również pszczelarze. Wartościowe miody z podlaskich pasiek będą jak znalazł na zimę.

Zainteresowani mogli uzyskać porady specjalistów, m.in.: doradców PODR w Szepietowie, ARiMR, ARR, KRUS.

króliki

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających była wystawa królików rasowych i drobiu ozdobnego oraz towarzyszące jej warsztaty z zakresu hodowli i oceny fenotypu królików. W szkoleniu udział wzięło 59 hodowców królików. Warsztaty zakończyły się egzaminem, do którego przystąpiło 22 hodowców. Komisja pracowała w składzie: Grzegorz Otulakowski, Tadeusz Kwiatkowski z Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt oraz Tadeusz Kruszewski z PODR Szepietowo.

Kalina

orkiestra

Na scenie nie zabrakło również występów. W sobotę zaprezentował się zespół folklorystyczny „Kalina” z Żurobic. Natomiast w niedzielę można było podziwiać orkiestrę dętą Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie.

Targi ogrodnicze i leśne zamknęły tegoroczny kalendarz imprez Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Na kolejne targi zapraszamy już wiosną – 22-23 kwietnia 2017 roku.

Agnieszka Zawistowska

PODR Szepietowo

fot. W. Cieszkowska, R. Korczak