Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Jesień w sadzie, ogrodzie i …w lesie – Targi Ogrodnicze i Leśne – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Jesień w sadzie, ogrodzie i …w lesie – Targi Ogrodnicze i Leśne


Print Friendly, PDF & Email

 

Dwudziesta edycja Targów Ogrodniczych „Jesień w sadzie i ogrodzie”, organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, była owocna w liczne atrakcje i nowe przedsięwzięcia. Po raz pierwszy zorganizowano Targi Leśne i Jarmark Koński. 12 i 13 października Szepietowo odwiedziło ok. 10 tysięcy zwiedzających.

 

Wszystko do ogrodów

Miłośnicy przydomowych sadów i ogrodów wybierali wśród bogatego asortymentu drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, bylin, cebul kwiatowych, kwiatów doniczkowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się materiał szkółkarski owocowy. Kupujący najczęściej szukali roślin do uzupełnienia nasadzeń.

– Wraca zainteresowanie tradycyjnymi odmianami drzew owocowych – przyznał Mirosław Skibicki, szkółkarz z Kurian – Nowe odmiany są delikatniejsze, w naszym, surowym klimacie nie zawsze wytrzymują zimę i wiosenne przymrozki – dodał wystawca. Dobrze sprzedawały się odmiany jabłoni tj. antonówka, malinówka, czy kronselka. Kupowano również krzewy malin, agrest bezkolcowy, furorę robiła pigwa jabłkowa, czy gruszkowa.

Z pośród materiału ozdobnego chętnie kupowano rośliny, które ożywią ogrody jesienią i zimą tj. wrzosy, berberysy, ogniki.

Hitem targów ogrodniczych został perukowiec podolski odmiany „GRACE”. Roślina po raz pierwszy pojawiła się na targach w Szepietowie, została wyprowadzona na własnym pędzie do ok. 100-120 cm wysokości. Przywieźli ją Krystyna i Ireneusz Szkup, prowadzący gospodarstwo ogrodniczo-szkółkarskie w Szymanowicach.

 

W kategorii „Najatrakcyjniejsze stoisko” nagrodę przyznano Bożenie i Dariuszowi Granowskim z Dębówki koło Warszawy. Na stoisku zaprezentowano około tysiąca odmian kaktusów i innych sukulentów.

Nagrodę „Najbogatsza oferta” przyznano Annie i Tomaszowi Makowskim z Bruszewa Borkowizny. Wystawcy zaoferowali bogaty asortyment materiału ozdobnego szkółkarskiego oraz projektowanie i kompleksowe zakładanie ogrodów.

Na szepietowskich targach tradycyjnie już furorę robiły regionalne przysmaki i rękodzieło, kupowano również miody z podlaskich pasiek.

Leśne oblężenie

Odwiedzający szepietowskie targi to często posiadacze lasów, to właśnie z myślą o nich zorganizowano pierwsze Targi Leśne pod hasłem Las i My. To wspólna inicjatywa PODR w Szepietowie, RDLP w Białymstoku i Nadleśnictwa Rudka. Przez dwa dnia Szepietowo przeżywało istne oblężenie leśników. Swoją ofertę zaprezentowało kilkunastu wystawców z branży leśnej.

Targom towarzyszyło wiele akcentów łowieckich – była okazja wysłuchać występy zespołu sygnalistów myśliwskich oraz sposoby wabienia zwierzyny.


Zwiedzający chętnie korzystali z doradztwa leśnego, dopytywali się o plany zalesienia, odnowę lasu, a także możliwości zakupu drewna w nadleśnictwach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy edukacyjne i sprawnościowe. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczną pracę w lesie, w tym celu odbył się pokaz prawidłowej pracy pilarki spalinowej.

Wielu zwiedzających z zaciekawieniem obserwowało maszyny leśne w akcji, często po raz pierwszy.

Organizatorzy przyznali Hit Targów – statuetkę „Zajączki z leśnej łączki” firmie Hydro-Fast, za przyczepy leśne do zrywki drewna. Firma z Białegostoku na swoim stoisku przeprowadziła wiele pokazów pracy sprzętu do przeróbki i pozyskiwania drewna.

 

Jarmark koński

Sobotnie spotkanie hodowców koni spotkało się z wielką aprobatą i zainteresowaniem zwiedzających. Prezentacje koni i bezpośrednie rozmowy hodowców zaowocowały wieloma transakcjami biznesowymi. W sumie wystawiono na sprzedaż 22 okazy rasy: polski koń zimnokrwisty.

 

Rekordowa kwota 12 tys. zł padła za klacz „Perełka” Mariusza Wisłockiego z miejscowości Dołubowo w gm. Dziadkowice. Ogier „Lux” Marcina Szarejko z Zabłudów Kol. został sprzedany za 10 tys. zł.

Rozstrzygnięcia konkursów

Targom towarzyszyły liczne rozstrzygnięcia konkursów. Poznaliśmy właścicieli najlepszych gospodarstw agroturystycznych – I miejsce zajął Andrzej Mosiewicz z miejscowości Giby w powiecie sejneńskim, „Tatarska Jurta” Dżennety Bogdanowicz z Kruszynian zajęła drugie miejsce, a trzecie – gospodarstwo „Carski Trakt” Elżbiety i Jana Nadolnych z Sulin-Strumiłowo. Tytuł najpiękniejszej podlaskiej wsi przypadł miejscowości Żelechy w gminie Piątnica, II miejsce zajęła wieś Czerwone, gm. Kolno, III miejsce – Proniewicze z gm. Bielsk Podlaski.

Targi były okazją do obejrzenia wystawy prac konkursowych, zgłoszonych do konkursu fotograficznego „Krajobraz kulturowy wsi województwa podlaskiego”. Ogłoszono również wyniki konkursu, najlepiej oceniono pracę „Na ławeczce” Rafała Ostaszewskiego z Koił w gm. Hajnówka.

Wszystkie konkursy zorganizowano przy współpracy z Sekretariatem Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Białymstoku.

Jesienne targi zakończyły tegoroczny kalendarz imprez organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Miłośników ogrodów zapraszamy do Szepietowa na Wiosenne Targi Ogrodnicze w dniach 26-27 kwietnia 2014 roku.

 

Marlena Zaremba