Polityka prywatności

Print Friendly, PDF & Email

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO) informujemy, iż:

1) Administratorem Państwa danych osobowych jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18-210 Szepietowo (zwany dalej: PODR w Szepietowie).

2) Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w PODR w Szepietowie możliwy jest pod numerem tel. 86 275 8905 lub adresem e-mail: edeptula@odr-szepietowo.pl.

3) Jakie dane są gromadzone?

Korzystający z naszych serwisów pozostają anonimowi tak długo, aż sami nie zdecydują inaczej. Wynikające z ogólnych zasad połączeń realizowanych w Internecie informacje zawarte w logach systemowych (np. adres IP) są przez PODR w Szepietowie wykorzystywane w celach technicznych, związanych z administracją i wyświetlaniem strony. Poza tym adresy IP są wykorzystywane do zbierania ogólnych, statystycznych informacji. Informacje podane w formularzu są wykorzystywane przez PODR w Szepietowie do niezbędnych kontaktów z użytkownikami strony oraz dane zawarte w wysyłanej do nas wiadomości e-mail. Na naszej stronie używamy technologii takich jak: pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu ułatwienia korzystania ze strony. Dane będą przetwarzane do czasu posiadania udzielonej zgody.

4) Państwa dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do wyświetlenia informacji na stronie, zapamiętania ustawień, zestawieniu statystyk.

5) Mają Państwo prawo żądania od administratora dostępu do treści swoich danych oraz prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Mają Państwo prawo wniesienia skargi do UODO, gdy uzasadnione jest, że Państwa dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

6) W jaki sposób chronione są informacje? Formularz wypełniany przez użytkownika realizowany jest za pomocą szyfrowanego protokołu transmisji danych.

7) Państwa dane osobowe, co do zasady nie są przekazywane poza obszar EOG. PODR w Szepietowie nie będzie przekazywał Państwa danych osobowych podmiotom trzecim, chyba że będzie tego wymagało wykonanie umowy z PODR w Szepietowie. Dane zostaną przekazane w celu i w zakresie koniecznym do prawidłowego i należytego wykonania zawartej przez Państwa z PODR w Szepietowie umowy, oraz zostaną Państwo o tym fakcie powiadomieni. PODR w Szepietowie może przekazać Państwa dane związane z wyświetlaniem strony do usługi Google Analytics.

8) Wyrażenie zgody jest dobrowolne i w każdej chwili można ją wycofać.

Galopem przez Szepietowo! – Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

Galopem przez Szepietowo!


Print Friendly, PDF & Email

W dniach 1-2 czerwca w Szepietowie odbył się Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich(wystawa specjalistyczna)organizowany przez Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Dwa dni weekendu spędziliśmy oglądając piękne okazy, które zawitały na pola Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Sobota upłynęła na zwózce koni oraz ocenie ich typu. Wycena koni, prezentacja oraz nagradzanie odbyło się w niedzielę. W Wystawie Specjalistycznej udział wzięły konie zimnokrwiste w typie sokólskim. Konie pokazywane były w ręku, w stępie i kłusie w następujących grupach i klasach:

I – klaczki 1-roczne

II – ogierki 1-roczne

III – klaczki 2-letnie

IV – ogierki 2-letnie

Ponad czterdzieści koni sokólskich z województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego rywalizowało w krajowym czempionacie tej rasy w Szepietowie.

Koń Sokólski to regionalny typ koni zimnokrwistych. Rasa ta jest odpowiedzą na potrzeby rolników, koń był wykorzystywany do transportu i prac w polu. Cechy koni zimnokrwistych najbardziej użytkowe otrzymano w wyniku wielu lat planowania, racjonalnego żywienia i pielęgnacji. Pożądany koń zimnokrwisty w typie sokólskim odznacza się harmonijną budową, typowym dla rasy kalibrem i bardziej suchą niż u innych koni zimnokrwistych konstytucją. We współczesnym typie sokólskim zachowuje się i utrwala: wczesność dojrzewania, szybki wzrost i rozwój, niewybredność i dobre wykorzystanie paszy, długowieczność, płodność, zdrowie i przystosowanie do środowiska.

Podczas wręczania nagród obecny był Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Wojciech Mojkowski, który również uhonorował hodowców zwycięskich koni.

W kategorii klaczy rocznych tytuł Czempiona zdobyła klacz OLIMPIA Pana Macieja Sitko z województwa podlaskiego, Wiceczempionką została AVISSA będąca własnością Pana Kondraciuka Jerzego woj. podlaskie. Kolejno na podium stały ogiery roczne: Czempion – BAR Pana Janusza Zachariasza woj. podlaskie, Wiceczempion – GUSTEK – Andrzeja Ślepowrońskiego woj. podlaskie. W kategorii klaczy dwuletnich triumfowały jako Czempion  BAWARIA Pana Sawczuka Bogumiła z woj. podlaskiego, natomiast tytuł Wiceczempiona zdobyła klacz RATA Pana Jerzego Giedrojcia z woj. podlaskiego.Tytuł – Czempiona w kategorii ogierów dwuletnich otrzymał ogier ODYSEUSZ Pana Bazylego Sawczuka woj. podlaskie, a Wiceczempionem został ogier CAŁUS Pana Zdzisława Ciborowskiego woj. podlaskie.

Zdobycie tytułu to także korzyść dla hodowców – wartości nabierają nie tylko nagrodzone zwierzęta, lecz także ich przyszłe potomstwo.

Minęły czasy, kiedy konie zaprzęgane były do pracy w polu, dzisiaj zastąpiły je konie mechaniczne. W niedzielę kolejną z atrakcji dla odwiedzających pola Podlaskiego Ośrodka Rolniczego w Szepietowie był pokaz maszyn rolniczych firmy Pronar. Profesjonalny sprzęt do zbioru zielonek to w dzisiejszych czasach konieczność, Pronar wychodząc naprzeciw potrzebom rolników prezentował urządzenia do zbioru zielonki: kosiarkę, zgrabiarkę, prasę oraz owijarkę do balotów. Podczas pokazu zobaczyć można było bardzo dokładnie pracę wszystkich maszyn. Fachowcy z firmy Pronar służyli radą, chętnie odpowiadając na pytania rolników zgromadzonych na pokazie.

Sylwia Sikorska